„Igen, a két palack árát hozzáadtam a számlához, azokat külön kell beütnöm a gépbe” – mondta egy fővárosi vendéglátós, akinél rákérdeztem, hogy hogyan is van ez a betétdíj.
Nem annyira a száz forint miatt faggatóztam, egyszerűen csak tudni szerettem volna, hogy hogyan is működik a rendszer.
Egy komolyabb étteremben értelemszerűen az asztalon hagyjuk az üvegeket, egy utcai bódéból talán magunkkal visszük, de mi történik mondjuk egy kínai gyorsétteremben, egy pláza- vagy strandbüfében?
Nos, a legtöbbször az, amit a fővárosi vendéglátós mondott: az eladó továbbszámlázza a palackokat a fogyasztó felé, aki erről vagy tud, vagy nem, vagy magával viszi a palackot, vagy nem.
Az egyenletnek nincs igazából megoldása.
Ha otthagyjuk őket, vehetjük borravalónak, de gondolhatjuk úgy is, hogy turpisság áldozatai lettünk. Magunkkal vinni a műanyag üvegeket viszont egyrészt macera, másrészt kicsinyességnek tűnhet.
A vendéglátósok szempontjából sem teljesen optimális a rendszer. Ha közöljük a büféssel, hogy a helyszínen visszaváltanánk a palackot vagy dobozt, legtöbbször azt a választ kapjuk, hogy ez nem lehetséges, és ez jó eséllyel így is van, ráadásul a visszaváltás nem is kötelessége neki. Kötelessége viszont a beszerzéskor kifizetni az üvegenkénti 50 forintot.
Mivel az éttermeknél, büféknél – ellentétben a nagyobb boltokkal - jellemzően nincs visszaváltó automata, így ha a vendéglátós egy kis plusz pénzt akar csinálni az otthagyott, ottfelejtett palackokból, akkor ugyanazt kell tennie, mint a vendégnek: elviszi őket egy bolthoz, ahol van visszaváltógép.
Ehhez kapcsolódik az Economx írása, amely arról a vásárlói észrevételről számolt be még nyáron, hogy néhány vendéglátós és automata-üzemeltető a rendszer változását arra használta fel, hogy az érintett italok árát nem 50, hanem 100 vagy 150 forinttal emelte.
Korrekt tájékoztatásnak és figyelemfelkeltésnek tűnik az a gyakorlat, amit egy fővárosi kávézó-reggeliző falán – az italautomata mellett – találtunk, és amely felhívja a figyelmet arra, hogy a termékek ára nem tartalmazza a betétdíjat.
A jövő valószínűleg abba az irányba mutat, hogy egyre több szálloda és vendéglátóhely csatlakozik majd a MOHU Repont programjához A bankszámlára is utalható az italcsomagolás visszaváltási díja 2024. June 16. 09:07 , egyrészt mert így nem kell az otthagyott palackokat zsákban a bolthoz cipelni, másrészt az üzemeltetésből is tudnak némi extra bevételre szert tenni. (Jelenleg a MOHU 7,5 forint + ÁFA összeget fizet az üzemeltetőnek palackonként).
A cég térképe alapján Szombathely és környékén körülbelül harminc visszaváltási pont található, mindegyik élelmiszerüzlethez kapcsolódik.
Azt sem árt tudni, hogy azokban éttermekben, ahol a helyben fogyasztás felszolgálással történik, ott nem számolhatnak fel többletköltséget, ahogy például a zártkörű rendezvényeken, esküvőkön sem, hiszen nem jellemző, hogy távozáskor a vendég magával viszi az üres üvegeket, mint egy strandon vagy plázabüfében, ahol távozás után azt csinálunk a palackkal, amit akarunk.
Ön például mit csinál?