Újra nyitva a kőszegi Chernel-kert, és ingyenesen látogatható. Az arborétumba ugyan egyelőre sajnos csak keddtől csütörtökig 10 és 16 óra között, pénteken 10 és 13 óra között mehetünk. De a következő sorokban bemutatjuk, hogy miért érdemes szabaddá tennünk akár hétközben is egy pár órát. Szóba kerül az is, hogy mit tegyünk, hogyha sérült madarat találunk.
A sérült gólyák egészséges kicsinyeket nevelnek
Mentett vörös vércsével, vándorsólymokkal, darázsölyvvel, macskabagollyal, erdei fülesbagollyal és gyöngybagollyal is találkozhatunk a kőszegi arborétumban. A kőszegi Madárvédelmi Mentőközpont munkatársai minden évben több száz sérült vagy elárvult állatot mentenek meg. Sokukat teljesen meggyógyítják és szabadon engedik, akiket azonban nem tudnak, azokról életük végéig gondoskodnak.
A kert kuriózuma a gólyaudvar , ahol 14 repülni képtelen, de amúgy egészséges fehér gólya él. Ezek a sérült gólyák minden évben párba állnak és olyan egészséges utódokat hoznak létre, akik felnőtt korukban a többi társukhoz hasonlóan útra kelnek. A kőszegi gólyák most is 11 tojásról gondoskodnak. A fiókák előbújása április végén várható.
„Ne akarjunk mindenáron madarat menteni”
Az elmúlt évben rekordszámú madármentési kérés érkezett a mentőközpont munkatársaihoz - tudtuk meg. A koronavírus-járvány miatti lezárások okán jóval többen mozdultak ki a természetbe, így feltételezhető, hogy ezért találtak meg több sérült vagy elárvult kisállatot a kirándulók.
Ottó Erzsébet, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság által üzemeltetett mentőközpont munkatársa elmondta, hogy mit tegyünk, hogyha mi is így járunk. Az a legjobb ilyenkor, ha beletesszük egy papírdobozba a sérült madarat. Ugyanis sötét és zárt helyen könnyebben megnyugszik a segítségre váró állat.
Fontos azonban azt is tudnunk, hogy hazánkban vannak úgynevezett fészekhagyó madarak is, ilyen például a fekete rigó és az erdei fülesbagoly. Ezen fajok fiókái már a teljes röpképesség elérése előtt elmászkálnak a fészkükből, de szüleik továbbra is gondoskodnak róluk. Így, ha nem látunk egy fiókán sérülést, akkor ahelyett, hogy mindenképpen meg akarnánk menteni, hagyjuk ott a megtalálás helyén vagy tegyük egy biztonságos helyre (pl. egy bokor alá). Ha nem vagyunk biztosak abban, hogyan cselekedjünk, akkor kérjünk tanácsot a szakemberektől.
Építsünk odút!
A fagyok elmúltával már tilos etetni a madarainkat, ugyanis ezzel inkább csak ártunk nekik. Fészkelésre alkalmas odúkat azonban még most márciusban is tehetünk ki nekik. Ezeket meg is vásárolhatjuk, vagy mi magunk is megépíthetjük.
A legjobb, hogyha úgynevezett B típusú odút helyezünk ki , ugyanis a típusok közül ezt nagyobb valószínűséggel foglalják el a településeken előforduló madárfajok.
Kedves Olvasó!
Kérjük, támogasd havonta rendszeresen a Nyugat.hu szerkesztőségének a munkáját! Mert veletek együtt tudjuk kideríteni, megírni, megmutatni, hogy mi történik körülöttünk.
Köszönjük!