Szokásos péntek reggeli rádióinterjújában közölte a miniszterelnök, hogy a jelenlegi formájában nem lehet bevezetni az adót. Indoklása szerint, idézzük:
Az internetadóval kapcsolatban olyan félelmeket előhívó képzet jött létre, ami kezelhetetlenné tette a tervezett teherről szóló beszédet. Olyan szokott lenni, az emberek megkérdőjelezik egy adó bevezetését, és ez a vita most félrecsúszott, ilyen körülmények között a netadót egész egyszerűen nem lehet bevezetni.
Orbán szerint az adónak semmi köze sem lett volna a vásárlókhoz, azt a szolgáltatóknak kellett volna fizetniük. Kijelentette, januárban nemzeti konzultációt indítanak az ügyben.
Az internetadó terve óriási tiltakozásokat váltott ki, Budapesten kétszer is nagy tömegek tüntettek ellene, egyszer vasárnap Tüntetés az internetadó ellen: "Ruszkik, haza! Viktor, konyec!" 2014. October 26. 18:16 , aztán kedden "Mocskos Fidesz! Hazaárulók!" - fotóriportunk a keddi fővárosi tüntetésről 2014. October 28. 23:02 . Szombathelyen épp tegnap este volt Így álltak ki a szombathelyiek az internetadó ellen: jó hangosan 2014. October 30. 17:50 egy rövid, de hatásos tüntetés, ahol a rendőrség szerint 1300 ember vett részt.
Szubjektív
Valószínű, hogy Orbán a további, már előre bejelentett tüntetéseket akarja megelőzni bejelentésével, hiszen a fővárosban november 17-re újra tüntetést terveznek, ahogyan több vidéki városban is. Tegnap Szombathelyen is elhangzott, hogy nem hagyják abba a tiltakozásokat.
A tüntetések egyébként nem csak az internetadóról szóltak, tiltakoztak a kormány demokráciaellenes lépései, a szabadságjogok csorbítása, Orbán illiberális állammodellje ellen is. Úgy véljük, a miniszterelnök ezért halasztotta el a döntést későbbre, azt reméli, így kihúzza a tiltakozások méregfogát.
Azért hozzátesszük, hogy a kormány az internetadóból évi 20-25 milliárdos bevételt remélt, egy nemzeti konzultáció pedig mintegy ötmilliárdba kerül.