Megjelent az MNB rendelet, amely bemutatja, hogy a lakásvásárlók, építkezők, otthonukat felújítók milyen feltételekkel kaphatnak 2025-től energiahatékony ingatlanra 10 százalék önerő mellett lakáshitelt. Ráadásul bizonyos esetekben a jövedelmet is nagyobb mértékben terhelheti meg a kölcsön törlesztőrészlete.
A jegybank a korábbi bejelentésének megfelelően az energiahatékony ingatlanok esetében módosítja az elvárt önerőt és a jövedelemre vonatkozó szabályokat is.
Mi is változik pontosan?
Az energiahatékony ingatlanok vásárlása, építése, korszerűsítése esetén elegendő lehet 10 százalék önerő is. Vagyis a vételár 90 százalékát is elérheti a forint lakáshitel összege. Ez a lehetőség jelenleg a fiatal, első lakást vásárlók lakáshiteleinél van érvényben, minden más esetben a forint lakáscélú jelzáloghitelek összege legfeljebb az ingatlan értékének 80 százalékát érheti el.
Energiahatékony, „zöld” lakáscél esetén a 10 évig fix kamatozású, a futamidő végéig fix kamatozású és a legfeljebb 5 éves futamidejű forint lakáshitelek esetében az igénylők igazolt nettó jövedelmének legfeljebb a 60 százalékát teheti ki a törlesztőrészlet. Korábban az ilyen hiteleknél kettős szabály volt érvényben: 600 ezer Ft alatti fizetésnél a jövedelem fele, míg az azt elérő jövedelem esetében annak 60 százaléka lehetett a havi törlesztő. Vagyis a könnyítés az alacsony jövedelműeknek jelenthet segítséget.
A többi jövedelemre, törlesztőrészletre vonatkozó előírás nem változott.
Milyen ingatlanok, munkálatok esetében lesznek érvényben az új könnyített szabályok?
Lakásvásárlás, építés esetén a kedvezőbb önerő és JTM szabályok elnyeréséhez az energetikailag hatékony lakásra vonatkozó feltételeket kell teljesíteni. Akkor felel meg az ingatlan, ha
A lakás energiamegtakarítási célú felújítása esetén lép életbe még a könnyítés. Ezt a feltétel kétféleképpen is teljesülhet:
A változás hatását a Bankmonitor szakértői két példán keresztül szemléltetik:
1. A kedvezőbb önerőelvárás miatt 2025. januárjától egy 100 millió Ft értékű energetikailag hatékony lakás megvásárlásához elegendő lehet 10 millió Ft önerő, a maradék 90 millió Ft-ot a jogszabály alapján hitelből is megkaphatja az igénylő, amennyiben elbírja a jövedelme a törlesztőrészletet.
2. A jövő évtől egy nettó 300 ezer Ft igazolt jövedelemmel rendelkező adós a jogszabály alapján akár 180 ezer Ft-ot is fordíthatna törlesztőrészlete, amennyiben a kölcsönt otthona energiamegtakarítási célú felújítására fordítaná. Jelenleg a maximális törlesztőrészlet ilyen fizetés esetén 150 ezer Ft lehetne.
A szakértők jelezték végül azt is, hogy a jogszabályi előírásoktól a bankok szigorúbb irányba eltérhetnek. Vagyis nincs semmilyen garancia arra, hogy ténylegesen 2025. január elsejétől lesz olyan bank, amelyik az új jogszabályi könnyítéseket alkalmazva nyújtana majd lakáshitelt.