Nyilván sokan tudják, de talán még nem elegen, hogy újrahasznosítani nem csak egy cipősdobozt vagy egy rakás régi magazint lehet, hanem olyan mindennapi fogyasztási cikkekből hátramaradt salakanyagot is, mint a kávé és a tea - úgyhogy a továbbiakban örömmel mutatunk be néhány kreatív módot, hogyan lesz hasznunkra a haszontalannak hitt zacc, és hogyan nem akarjuk majd ezek után kidobni a máskülönben kidobásra ítélt, csoffadt teafiltereket.
Volt szag, nincs szag!
Meglepő vagy nem, az most mindegy, a tényen nem változtat: mindkét fent említett anyag kiváló szagtalanító, már amennyiben hallal, hagymával vagy egyéb, az orr szenzorait igénybe vevő étellel dolgoztunk a konyhában. Miután elkészült az ínycsiklandozó főétel, egyszerűen dörzsöljük át tenyerünket és ujjainkat a megmaradt filterekkel vagy éppen a zaccal - amit után bőrünk ráadásul puha, üde lesz -, és csak eztán mossunk kezet. Senki, semmit nem fog érezni rajta utána. Ha egy edény maradt büdös, töltsük meg vízzel és zaccal, ha pedig a hűtőnk, akkor tegyünk be egy tálnyit belőle.
Zsírfoltoknak is viszontlátásra
Súrolókefe és zacc, ez a titok nyitja, és az undorító foltok fejére is narancsot nyomhatunk! Durva vegyi tisztítószerek helyett mégiscsak barátságosabb megoldás egy természetes anyaggal csillogóvá varázsoltni a lábast, nem igaz? De jót tehetünk magunknak azzal is, ha az esti főzőcskét követően melegvízzel és pár használt teafilterrel töltjük fel a koszos edényeket, aminek az eredménye az lesz, hogy másnap reggel feleannyira lesz nehéz a mosogatás.
Jótékonykodás a bőrrel
Belefáradt tested legkülsőbb rétege ebbe a rohadt télbe? Akkor pláne ne vágd ki a kukába a használt teát és kávét, mert a bőr számára is tartogatnak előnyös tulajdonságokat: például megnyugtatják az irritált felületet, majd ragyogóbbá teszik azt. Akár meg lehet próbálni önmagában a zaccal is bedörzsölni a bőrt, de még jobb, ha összekeverjük mézzel vagy ledarált avokádóval, és lassú, körkörös mozdulatokkal bedolgozzuk az arcba. Csáó, elhalt hámsejtek, helló, rugalmas új bőr! Aki pedig a fáradt, karikás szemek miatt aggódik, az tegyen egy-egy használt, de a hűtőben előre lehűtött teafiltert rájuk, és relaxáljon tíz percet.
Ha már bőr, legyen láb is
A teafilterekben meglapuló antibakteriális összetevők a következő manikűrös-pedikűrös szeánsz alkalmával is parádés módon kiaknázhatók. Az amúgy is használatos melegvízbe helyezzünk egy-két filtert, és máris jobban fogunk járni, egyesek pedig különösképpen javasolják a zöld teát, az abban megtalálható antioxidánsok miatt.
Hangyák, bolhák, get the fuck out!
Kávénk üledéke még valamire biztosan jó: távol tartani egyes kellemetlen állatfajokat. A kertünkben ólálkodó hangyák ellen távolságtartási végzést is intézhetünk általa, és hangozzék bármennyire életidegenül, állítólag a bolhák ellen is beválik - masszírozzuk csak bele a barna anyagot szőrös kedvencünk bőrébe, baja nem lesz tőle, de a szemét kis ugróbolondok remélhetőleg messze el fogják kerülni ezért.
Tápláld velük a szobanövényeidet!
Mind a használt tealevelek, mind a kedvenc feketekávénk üledéke tele van tápanyaggal, ami segíthet növényeink gyarapodásában. Magas savtartalma miatt a kávézacc továbbá olyan savkedvelő zöldségeknek is jót tesz - a termőföldjükbe szórva -, mint a paradicsom, a répa, vagy az olyan dísznövényeknek, mint a rózsa, a rododendron vagy az azálea. A tea kevésbé savas, ezért a kevésbé sav-orientált zöldeknek úgy tehetünk jót vele, ha feltépjük a filtert, a tartalmát pedig az öntözőkannánkba töltjük, a víz mellé. Nem kell belőle sok, a kevés is jót fog tenni.