Ki volt a rejtélyes Németh Ilus úrnő, akinek anno házat építettek a Szombathelyen?

Korokon átívelő nyomozásba kezdtünk, hogy miért kellett a tervrajzokat az úrnőnek címezni.

1936-ban Szombathely város iktatókönyvének 548. bejegyzése volt az a házépítési kérelem, amelyhez az alábbi tervrajzokat csatolták. Az akkor még Szent Imréről elnevezett utcában meg is épült az ingatlan, mint oly sok társa abban a korban. Ami miatt ez a ház érdekes, az a tervdokumentáció fejléce, mely öles betűkkel hirdeti:

Nagyságos Németh Ilus úrnő részére építendő lakóház terve

.

Németh Ilus
Kissé megkopott, de a lényeg még látszik rajta
szombathelyi levéltár
25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Adódott hát a kérdés, hogy ki lehet ez a nagyságos úrnő, aki egykoron Szombathelyen élt, ma pedig már a nevét sem ismerjük. A ház jelenlegi tulajdonosával, illetve Feiszt György levéltárossal bele is vetettük magunkat a nyomozásba, hogy kiderítsük, ki is volt a rejtélyes Németh Ilus.

Az hamar kiderült, hogy a házhoz 1944-1945 körül egy cselédlakást is építettek, de ez még mindig nem vitt minket közelebb az úrnő kilétéhez. Ez az információmorzsa csak arra enged következtetni, hogy Ilus úrnő a módosabb, tehetősebb szombathelyi polgárok közé tartozhatott.

Ezek után Feiszt György egy 1938-as választói névjegyzékben rátalált Németh Ilonára, aki az épp Szent Imrére keresztelt utca 19. szám alatt lakott Mária nevű testvérével. A bejegyzés tanúsága szerint Ilus úrnő 1902-ben született Kapuváron, Szombathelyen pedig magántisztviselőként tevékenykedett.

Németh Ilus
A választási névjegyzék bejegyzései
szombathelyi levéltár

A magántisztviselők általában bankoknál, kereskedelmi vállalatoknál, ipari cégeknél vagy biztosítótársaságoknál dolgoztak. Az ő feladatuk volt többek között az ügyintézés, könyvelés, levelezés és más adminisztratív feladatok ellátása. Főként közép-, vagy felsőfokú végzettséggel rendelkeztek és a városi középosztályhoz tartoztak. Ezzel szemben az anyagi helyzetük és társadalmi presztízsük nagyban változó volt, a munkásoknál jobban éltek, de nem volt akkora presztízsük, mint az állami tisztviselőknek.

A választási névjegyzékből az is kiderült, hogy a nővére, Mária viszont Gartán született 1897-ben, és gyermekgondozónő volt. Ám, ezen a ponton az Ilus úrnő utáni nyomozásunk mintha zsákutcába került volna.

A szüleikről is Mária születési anyakönyvi kivonatából tudhattunk meg többet. Édesapjuk Németh Sándor kapuvári bognár volt. Édesanyjuk Vígh Mária szombathelyi születésű. Ő 1863. április 23-án látta meg a napvilágot, Vig Ferenc munkás és Virág Erzsébet leányaként.

Az a tény, hogy édesanyjuk Szombathelyen született, talán némi magyarázattal szolgál arra, hogy miként kerülhettek a lányok a városba. S mikor már azt hittük ez lesz minden, amit megtudhatunk a rejtélyes úrnőről, akkor jött egy újabb csavar.

Az 1938-as választási névjegyzékben szereplő születési év téves volt. Ebből két dologra következtethetünk, vagy figyelmetlen volt a hivatalnok, vagy Ilus próbált néhány évet letagadni. Mint kiderült, Németh Ilona 1899. január 25-én született Kapuváron, és minden jel szerint 1991-ben hunyt el Szombathelyen, feltételezhetően itt is temették el.

Németh Ilus vallásos lehetett, hiszen 1920. október 14-én a Szent István Társulat rendes tagjai közé fogadták. Ez a szervezet a mai napig működik és könyvkiadással foglalkozik, főleg hittudománnyal foglalkozó könyveket adtak, adnak ki. Emellett pedig a bölcselet, a természettudományok, a történelem és segédtudományai, a jog- és államtudományok, a szociológia és a pszichológia, a neveléstudomány, a művelődés- és irodalomtörténet, a művészettörténet és a néprajz területére is kiterjed a kiadói munkásságuk.

Németh Ilus
Korabeli újságrészlet
szombathelyi levéltár

Végül az is kiderült, hogy az 1940-es évek környékén már magára maradt, ezek után pedig az akkor épp Zalka Mátéról elnevezett utcában álló ház egy részét albérletbe adta ki. Sikerült megtalálnunk az egykori albérlők gyermekét is, aki így vallott az ott eltöltött évekről:

”Itt születtem 1952-ben, és itt laktam a gimnáziumig. Németh Ilona nekem már akkor is Iluska néni volt. A családom albérletben lakott nála, körülbelül 1950-től egészen 1970-ig. Úgy emlékszem, sosem ment férjhez, egyedül lakott, és semmit nem tudtunk a családjáról. A lakrészünkbe a József Attila utcai bejáraton jutottunk be, ő pedig a kis udvar felől az övébe. Sajnos többet nem tudok a hölgyről. Csak az épület akkori belseje van tisztán előttem.”

Németh Ilus
A bélyegre kattintva a fellelt dokumentumok között böngészhetnek
szombathelyi levéltár

Zárásként pedig térjünk ki arra, miként lehetett úrnő Németh Ilus Szombathelyen. Az 1900-as években az úrnő egy udvariassági formula volt, és jelen esetben csak az ismeretlen tervező és a Németh Ilona közötti kapcsolatot írja le. S bár nem sikerült egy elfeledett uralkodói sarjra bukkannunk, aki egykoron Szombathelyen élt, a nyomozás kellően kalandosra sikerült, és valamelyest bepillantást nyerhettünk az 1900-as évek első felének mindennapjaiba.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Múltbanéző