Verőfényes kora őszi időjárással hálálták meg az égiek a Szentgotthárd-Máriaújfalu gyöngyszemének tekintett Hársas-tó mentén kialakított erdei kirándulóhelyet, melyet kis ünnepség keretében adtak át. Bíró Ferenc, a Vas megyei erdők kezelését végző Szombathelyi Erdészeti Zrt. gazdasági igazgatója elmondta, hogy ez az esemény az Erdők Hete rendezvénysorozat részét képezi a megyében.
A társaság mintegy 900 millió forintot fordított közjóléti objektumok létesítésére és felújítására, ebből 750 millió a saját erő, a többi uniós és kormányzati pályázati pénz. Az erdészek hisznek abban, hogy a közjóléti tevékenységük a társadalom életét javítja, előbbre viszi. A Hársas-tavi kirándulóhelyet kialakító Szentgotthárdi Erdészeti Igazgatóság vezetője, Kutas Lajos arra utalt, hogy a „Fedezd fel az erdőt!” jelmondat szellemében adják most át az erdős részen a kiránduló és pihenőhelyet.
A jelenlévők azt is megtudhatták tőle, hogy az igazgatóság 12 400 hektár állami erdőt kezelhet, s nagy figyelmet fordítanak a közjóléti kötelezettségüknek is. Ez irányú tevékenységük során most nyitottak a Vendvidék felé is. A Hársas-tó egy csodálatos erdős környezetben terül el, s nem messze innen húzódik a Mária zarándokút is. Szót kapott Labritz Béla, Szentgotthárdnak a környezetvédelem területén elkötelezett alpolgármestere is, aki külön kiemelte, hogy ez a beruházás anyagilag nem terhelte az önkormányzatot.
Arról is beszélt, hogy a város vezetése és lakossága valóban szívén viseli a környezet, a természet, az állatok védelmét. A Hársas-tó turisztikai szempontból is fontos a város számára. Ezt a szépséget, nyugalmat meg óvni kell, meg kell őrizni! - hangsúlyozta.
V. Németh Zsolt, egyebek mellett a környezetügyért is felelős államtitkár némi élcelődés és idézgetés után határozottan állította, hogy az erdőknél nem lehet elsődlegesen a fák nemzetgazdasági érdekét, hasznát figyelembe venni. Először az erdő szépségét, a fák környezetvédelmi szerepét kell értékelni. Ennek a szemléletváltozásnak a nyomai már felfedezhetők, s ehhez idomulva változott meg az erdészet feladatköre.
Egyre több a mostanihoz hasonló közjóléti beruházást kell megvalósítania az erdészetnek. Magyarország területének 21 százaléka erdő, s ezt az arányt jó volna 27 százalékra növelni, amihez többféle uniós pályázati forrás is felhasználható lesz. Elmondta, hogy a különböző tárcáktól begyűjtötte, hogy az ország mennyi pénzt fordított környezetvédelemre, s 2270 milliárd forint jött ki, amelynek részese az erdészet is olyan beruházásaival, mint most ez a Hársas-tavi.
Ez a hely nagy szerepet játszik a biológiai sokszínűség megőrzésében és az árvízvédelemben is. Az államtitkár szóba hozta a klímaváltozás kapcsán az aktuálpolitikát is, mondván, hogy a menekülthullámot a klímaváltozás is gerjeszti, hiszen Szíriában az elmúlt években az állatállomány 80 százaléka pusztult el, s rengetegen elvesztették megélhetési forrásukat. A hivatalos beszédek után sor került a két fa közé kifeszített nemzeti színű szalag átvágására és feldarabolására is. A dimbes-dombos erdős részen kialakított kirándulóhely létesítményeit leglelkesebben a kultúrműsort adó diákok vették birtokba, megszemlélve a kisebb-nagyobb szalonnasütőhelyeket, s elfoglalva az étkezőasztalokat, az itt-ott elhelyezett padokat. Bár a beszédekben nem hangzott el, de később kiderítettük, hogy a beruházás nagyjából 4 millió forintba került. A megvalósítás a gotthárdi erdészeti igazgatóság állományának munkáját dicséri.