Hétfőn 21 forinttal, két hete pedig 20-szal drágult a benzin és a gázolaj literje, miután a kormány az indokolt majdnem kétszeresével emelte az adót. Átlagosan 578 forintot kérnek a benzin és 606-ot a gázolaj literjéért az országban, ami azt jelenti, hogy az autósok ma ezer forinttal drágábban tankolhatják tele az autójukat, mint tegnap, illetve kétezerrel többért, mint néhány héttel ezelőtt. Egy liter benzin ára már 153 forint jövedéki adót és 129 forint áfát tartalmaz, összességében 41 forinttal több adót, miután majdnem kétszer akkora mértékben emelték a jövedéki adó, mint amennyit az uniós minimumszint indokolt.
„Annyi addicionális indirekt adó, mint ami Magyarországon az üzemanyagkereskedelmet érinti, nem igazán található egyetlen európai uniós tagországban sem. Nem szabad elfelejteni, hogy a kiskereskedelmi különadó is gyakorlatilag további 3 százalékot jelent a nettó kiskerárakra” – nyilatkozta az RTL Híradónak Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.
A GKI számításai szerint a kutakon hagyott pénz 60 százaléka az államkasszában landol. Mivel egy átlagos családban havonta kétszer is tankolnak, így az adóemelés miatt évente 40 ezer forinttal nőnek a kiadásaik. Egy magyar háztartás ennyivel járul hozzá a költségvetés kiadásaihoz, többletként – magyarázta Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
Az áremelés után Romániában már literenként 70, Szlovéniában és Horvátországban pedig 50 forinttal olcsóbb az üzemanyag literje.