"Nagyon sok cégnél, ahol éveken keresztül folyamatosan keresték a munkavállalókat, tavaly ősszel már megjelentek a létszámstopok. Idén év elején láttuk azt, hogy nem hosszabbítottak meg határozott idejű, lejáró szerződéseket, és eljutottunk oda, hogy ennek az évnek nagyjából a közepén elindult az a trend, hogy különböző eszközökkel elkezdtek megválni a munkavállalóktól a cégek" – mondta az InfoRádióban László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke.
Ennek oka, hogy válságban van az európai autóipar, aminek hatásai Magyarországon is érezhetők, de hasonló cipőben jár több gépgyártási ágazat, így a mezőgazdasági gépgyártás, az élelmiszer-ipari gépgyártás, vagy az építőipari gépgyártás.
Hozzátette, nem borús jövőkép van, hanem egyáltalán nincsen jövőkép. Pontos számokat ugyanakkor nem kaptak a munkáltatóktól, és hivatalos elérhető adatok nem látszanak, de amit látnak, az egy jelentős számnak tűnik. "Valószínűnek látjuk, hogy a két évvel ezelőtt foglalkoztatottakhoz képest már 8-10 százalékkal kevesebben dolgoznak ezekben az iparágakban. Pillanatnyilag a lehetőségek közül sokkal nagyobb az esélye annak, hogy a jövő év első felében nagy létszámban váljanak meg a munkatársaktól, és bár ezt nagyon nem szeretnénk, semmi nincs, ami ennek ellenkezőjét mutatná" – jegyezte meg László Zoltán.