2005-ben került lakat az egykor volt vasutas árvaházra, azóta zárva tart a
MÁV Nevelőotthon.
. Éveken át nem lehetett tudni, mi lesz az épületegyüttes sorsa, foglalkoztunk a témával mi is. Aztán jött a hír,
jövőre 3,5 milliárd forintból felújítják,
Ilyen lesz a kőszegi Oxford!
2017.
December
03.
08:26
2020-tól pedig itt nyitja meg a kapuit a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete (angolul iASK) és a Pannon Egyetem Campusa. Mielőtt felidéznénk a régmúltat, bemutatjuk a terveket is:
Árvaháznak épült, bentlakásos iskola lett belőle
Az árvaházat 1912-ben kezdték el építeni, azzal a céllal, hogy a vasutas árváknak fedél kerüljön a fejük fölé. Az ingatlan első tulajdonosa a Magyar Szent Korona Országainak Vasutas Szövetsége, majd a Magyar Királyi Államvasutak, azt követően a MÁV, aztán a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-hez került. A bezárás előtt az intézményt a Vasút a Gyermekekért Alapítvány működtette, de a bentlakásos iskolát mindenki csak MÁV gyermekotthonként emlegette. Az utolsó időszakban 160 körüli volt a gyermeklétszám. A vasúttársaság az amúgy jó hírű, szakmailag elismert otthon bezárását a támogatási rendszer megváltoztatásával indokolta.
A Fortepanon a ’20-as évektől egészen a '60-as évekig találhatunk az intézmény mindennapjaiból életképeket (párat kiválasztottunk, de az archívumban jóval több fotót talál): egyenruhába bújtatott srácokkal, akik hátratett kézzel ülnek a padban, hálószoba üres vaságyakkal, impozáns ebédlő kislányokkal – eszembe jut Ottlik Géza iskolája, egy másik épületegyüttes, ugyanabban a városban.
Egy korábbi cikkünkre reagálva
Kinek kell a volt MÁV gyermekotthon?
2013.
August
21.
07:44
még 2015-ben olvasónktól kaptuk régi fekete-fehér, egyenruhás fotókat, amelyek szintén a volt kőszegi MÁV Nevelőintézetben készültek. Ahogy írta: "Ebben a Nevelőintézetben végeztem a 8. osztályt 1953/54-ben. Anyám vasúti forgalmista volt és egyedül nevelt - velem együtt - öt gyermeket."