A Triumph volt a Kőszegi Ruhaipari Zrt. legnagyobb megrendelője. Valószínűleg ők bonthatták fel a szerződést a hazai céggel, ami végzetesnek bizonyult számára. Kerestük a Ruhaipari Zrt.-t is, de mivel az ott dolgozókat még nem tájékoztatták - erre csak jövő hét hétfőjén kerül sor -, ezért még nekünk sem nyilatkoztak.
A Magyar Iparszövetség által is kitüntetett céget 1951-ben alapították, igaz, akkor még Kőszegi Ruhaipari Kisipari Termelőszövetkezetnek hívták, és egy bencés rendházban működött.
Eleinte női felsőruházatot, lánykaruhákat és szovjet exportra készült otthonkákat varrtak. Az évek folyamán aztán megépült a gyár, és több kisebb varroda is. A ktsz először szövetkezetté, majd részvénytársasággá, és végül Zrt.-vé alakult. 1966-ban kötöttek szerződést a német alapítású Triumph International fehérneműgyártással foglalkozó céggel, azóta varrnak számukra bérmunkában.
Nem ez az egyetlen könnyűipari üzem, ami megszűnt az elmúlt évtizedekben Vas megyében: Kőszegen például az 1902 óta működő Csipkegyárnak, ami később Posztógyárrá alakult, 2005-ben mondhattunk végleg búcsút, de Szombathelyre is jutott a bezárásokból bőven. Emlékeznek még a Sabaria cipőgyárra, a Latexre, vagy a Savaria Ruhaipari Szövetkezetre? Úgy tűnik a magyarországi textilipar ugyancsak sanyarú sorsa jutott.
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!
A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!