Míg a pénzügyminiszter pozitív folyamatként számolt be a nyugdíj mellett munkát vállalók számának emelkedéséről, a szakemberek szerint aki 65 év felett dolgozik, az leginkább kényszerből teszi ezt - írja mai cikkében a Népszava. A lapnak a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója, Molnár László úgy fogalmazott, hogy "a nyugdíj mellett dolgozók többsége kizárólag kényszerből vállal munkát".
Varga Mihály pénzügyminiszter viszont pozitív jelenségként számolt be arról, hogy „248 ezer olyan honfitársunk van, aki ilyen foglalkoztatásban részt vesz. Ebben nincsenek benne az egyéni vállalkozó nyugdíjas honfitársaink, akik száma - fejből mondom - olyan 300 ezer körül van. Tehát a kettő együtt nagyon jelentős létszám, akik nyugdíj mellett munkát vállalnak”.
A KSH adataiból az is látszik, hogy egyre nő a 65 év felett munkát vállalók aránya. A KSH szerint 2023-ban 123 ezer, 65-74 éves, gazdaságilag aktív ember (munkát végző, vállalkozást vezető, egyéb gazdasági szereplő) volt az országban, addig öt évvel korábban, 2018-ban még csak 58 ezer, 2013-ban pedig 34 ezer.
Molnár László mindezt azzal magyarázza, hogy a nyugdíj csak papíron inflációkövető, az idősek életszínvonala folyamatosan leszakad, egyre több idős ember él szegénységben, 20 százalékuk ellátása a szegénységi küszöb alatt van. Meggyőződése, ha a nyugdíj megfelelő életszínvonalat biztosítana, sokkal kevesebben dolgoznának ma 65 éves kor fölött.
"Legyünk őszinték, még az átlagnyugdíjból sem lehet jól megélni, aki pedig egyedül marad, annak a rezsi-gyógyszer-élelmiszer kifizetése után nem marad pénze, nyomorog"
- fogalmazott.