Mielőtt csobbannál a Rábában, olvasd el ezt a cikket!

Fontos tisztában lenni a szabályokkal.

A nyári hőségben jól esik a fürdőzés, akár egy termálfürdőben vagy egy szabadtéri strandon a Balaton partján. Vas megyében is több helyen csobbanhatunk a vízbe, legyen az a szentgotthárdi fürdő vagy a Vadása tó, de vannak olyanok, akik inkább egy folyóban úsznának.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Ha pedig folyó, adódik a kérdés, hogy mi a helyzet a Rábával? Fürödhetünk-e benne és ha igen, akkor hol? Ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat.

A jog bizonyos esetekben tiltja

Egy 2001-es belügyminisztériumi rendelet szerint

“a folyóvizekben (folyók, állandó és időszakos vízfolyások, holtágak) és állóvizekben (mesterséges és természetes tavak), továbbá vízi létesítmények (csatornák) vizében (a továbbiakban együtt: szabad vizek) fürödni azokon a helyeken szabad, amelyek nem esnek tiltó rendelkezés alá, illetve külön jogszabály szerint kijelölt fürdőhelynek minősülnek.”

Röviden ott fürödhetünk, ahol az nincs megtiltva. A jogszabály azt is tartalmazza, hogy hol tilos fürödni:

  • a) hajóútban;
  • b) hajóutat és hajózási akadályt jelző bóják, nagyhajók, úszó munkagépek és fürdés célját nem szolgáló úszóművek 100 méteres körzetében;
  • c) vízlépcsők és vízi munkák 300 méteres, hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében;
  • d) * kikötők, úszóműves kikötőhelyek, úszóműállások, hajóhidak, veszteglőhelyek, vízisportpályák, vízi repülőterek és hajókiemelő berendezések területén és 100 méteres körzetében;
  • e) egészségre ártalmas vizekben;
  • f) a kijelölt fürdőhelyek kivételével a határvizekben és a városok belterületén lévő szabad vizekben;
  • g) vízi jármű kísérete nélkül a Balaton Somogy megyéhez tartozó területén, a parttól 1000 méternél, Veszprém és Zala megyéhez tartozó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra, valamint a Tisza-tó területén a parttól 500 méternél nagyobb távolságra;
  • h) éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, kivéve ha a vízfelület megvilágított, és legfeljebb a mély víz határáig;
  • i) ahol azt tiltó tábla jelzi.
  • A jogszabály szerint “a fürdési tilalmat 60x30 cm méretű fehér alapú kék hullámzó vízen fekete felsőtestet ábrázoló és átlósan 3 cm széles piros csíkkal áthúzott táblával kell jelölni. A táblán kék mezőben fehér színű nyíllal és a távolság (méter, kilométer) feltüntetésével kell jelölni a tiltott terület hosszát és irányát. A tiltó táblákat a tiltási határon is el kell helyezni.”

    Hogy pontosan mennyire biztonságos a Rábában fürdeni, arról megkérdeztük a Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóságot, akiktől a következő választ kaptuk:

    "A Rába a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság által kezelt 131 kilométeres szakaszán, szinte teljes hosszában természetes medrű, vadvízi jellegű folyó. A meder rendkívül változatos, kavicszátonyokon néhány deciméteres, szakadó partok mellett, sodorvonalban, vagy örvényes helyeken akár több méteres mélységű is lehet. A Rábán a fürdőzés biztonságát nemcsak a vízmélység, hanem a vízsebesség is meghatározza. Általánosságban nem jelenthető ki, hogy a Rábán a fürdés biztonságos.

    Vannak olyan helyek, ahol az aktuális, kisebb vízhozamok mellett alacsonyabb a fürdőzés kockázata, azonban árhullámok levonulása esetén kijelenthető, hogy a fürdőzés mindenhol veszélyes. A Rábán már egy kis területen lehullott, jelentősebb zápor is okozhat árhullámot. Minden esetben be kell tartani a szabad vízen való tartózkodás alapvető szabályairól szóló 46/2001. (XII. 27.) BM (ez a fentebb említett rendelet - a szerk.) rendeletben foglalt szabályokat."

    Vagyis bár jog engedi, a Rábában való fürdés eléggé kockázatos és nem ajánlott, még ha egyes részeken biztonságosabb is, mint máshol.

    Na jó, de hol vannak a strandok a Rábán?

    Pontos listát a Rábán kijelölt strandokról nem találni az interneten, és levelükben a Vízügyi Igazgatóság is azt írta, hogy “nincs tudomásunk kijelölt, az illetékes Kormányhivatal által engedélyezett, Önkormányzatok, vagy más szervezetek által üzemeltetett fürdőhelyről. A Nemzeti Népegészségügyi Központ fürdővíz minőségi térképén sem szerepel ilyen kijelölt fürdőhely.”

    Én még sohasem fürödtem a folyóban, édesanyámat megkérdezve ő is csak kisgyerek korában Csákánydoroszlónál. Azt viszont tudom, hogy Körmenden van strand a Rába-parton, jómagam is jártam ott többször korábban, igaz sohasem fürdeni. Kíváncsiságból most is lesétáltam, hogy lássam, milyen állapotban van. Akad itt kosárpálya (Körmenden vagyunk, persze hogy van), játszótér, fa napozóágyak és kicsivel hátrébb foglalnak helyet az üdülők, illetve az Ökocentrum. Fürdőző emberrel ugyan nem, de néhány napozóval találkoztam.

    A körmendi strand
    A körmendi strand
    Reitli Ádám (telefonos)

    Mindezek fényében fontos észben tartani, hogy mindenki saját felelősségére fürödjön a Rábában és mindenképpen tartsuk be a jogszabályokat!

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Helyek