„A küldött kérdésekre az erre vonatkozó konkrét jogszabály megjelenését és megismerését követően tudunk érdemben választ adni.”
Ez a mondat érkezett Kéner Balázstól, a szombathelyi önkormányzat kommunikációs vezetőjétől azon kérdéseinkre válaszul, melyeket az iparűzési adórendszer-átalakítás kapcsán küldtünk el a városvezetésnek.
Valójában nem csodálkozunk a szombathelyiek kivárásán, mert az elmúlt napokban olybá tűnt, mintha maga a kormány sem tudná, pontosan hogyan alakítja át a rendszert.
Az biztos, hogy valami változni fog, és nem is kicsit.
A közelmúltban többször is megírtuk Mi a titka Zalaegerszeg és Veszprém gazdasági fellendülésének? September 18. 07:03 , hogy a helyi iparűzési adó (HIPA) sok település legfontosabb bevételi forrása. Ahogy Balaicz Zoltán zalaegerszegi polgármester fogalmazott lapunknak:
„Olyan mozgásteret biztosít az adott önkormányzatoknak, amelyek biztosítják a városüzemeltetés és a városfejlesztés mellett a lakók komfortérzetének jobbá tételét is.”
Hogy a nagyságrendeket érzékeltessük: Győr esetében éves szinten közel 30 milliárd forint érkezik ebből a forrásból, Szombathelyen több mint 11 milliárd, Zalaegerszegen 7,3 milliárd.
A kormány eddig a szolidaritási adóval „pumpolta meg” a gazdagabb önkormányzatokat - Szombathely 3,6 milliárdot fizet be idén e címen a központi költségvetésnek -, és most valami új van készülőben.
A Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter hétfőn jelentette be , hogy jövő januártól minden magyarországi járás garantált éves fejlesztési forráshoz jut a területfejlesztési alapból, amit az iparűzési adó 2025. évi többletével töltenék fel.
Ez azt jelenti, hogy a 2024-es szintig az önkormányzatok az iparűzési adójukat ugyanúgy megkapják, ám ami e felett lesz, azt központilag elvonják, és erre a többletre pályázhatnak majd a járások, jellemzően 250 milliós összeggel.
Az átalakítás szándékát megerősítette Varga Mihály pénzügyminiszer, viszont Tállai András, ugyanennek a minisztériumnak az államtitkára kedden a parlamentben azt közölte, hogy nem született az ügyben végleges döntés.
Közben az is kiderült, hogy a nagyvárosok fideszes polgármesterei sincsenek elragadtatva az ötlettől, amely kimondatlanul is tovább szűkítené a települések politikai és gazdasági mozgásterét.
A szombathelyi városvezetéstől azt kérdeztük egyébként, hogyan érintené a város költségvetését, ha 2024-es szintre fagyasztanák be a HIPA-bevételeket. Azt is szerettük volna megtudni, hogy a város is pályázhat-e majd a járási pénzekre, illetve hogy mindezek után mi történik a szolidaritási adóval.
Úgy tűnik, hogy rajtunk kívül a települések is szeretnének végre tiszta választ kapni ezekre kérdésekre.