Az utóbbi időben több cég is elvitte egyes termelési egységeit Magyarországról, emellett már a tervezett bővítések egy része is elmaradt a munkaerőhiány miatt – írja csütörtöki számában a Magyar Idők.
A lépés főleg az alacsonyabb hozzáadott értékű egységeket, vagyis az összeszerelő üzemeket érinti. A napokban például Gyöngyösön és Gödöllőn több mint ötszáz munkavállalóját bocsátja el az egyik nemzetközi cég, mert az üzemet elviszik az országból.
László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke elmondta, hogy korábban más vállalatok egységeinél is előfordult ilyen, többek közt Móron, Sárváron, Tabon. Eddig két-háromezer munkavállaló állása szűnt meg a jelenség miatt, ám az elmaradt beruházások nyomán több – köztük magasabb tudást igénylő – munkahely sem jött létre. Sőt, az üzemek elköltözése miatt magasabb képzettséget igénylő állások is megszűnnek.
Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára adatai szerint nagyjából félmillióra tehető a munkanélküliek, az inaktívak, valamint a közmunkások száma, velük enyhíteni lehetne a problémát. Dávid úgy véli, átmenetileg megoldás lehet a külföldről behozott munkaerő, hiszen közel kétszázezer munkavállaló megy nyugdíjba az idén és jövőre, ami a jelenleginél is súlyosabbá teszi a munkaerőhiányt.
Nemrég írtunk arról Döbbenetes szám: majd 610 ezren vándoroltak már el Magyarországról 2018. May 15. 08:23 , hogy tavaly 610 magyar állampolgár élt és dolgozott külföldön, ők az utóbbi években vándoroltak ki.