Az ötkarikás játékokon elért első helyért járó 55 millió forinttal Magyarország az élmezőnyben van az országok jutalmazási rangsorában - hívta fel a figyelmet az Inforádió. Igaz, akadnak olyan országok, mint például Hongkong vagy Szingapúr, ahol 280, illetve 271 millió forint jár az olimpiai aranyért, azonban az Egyesült Államokban például csak 13,6 millió forint. Ráadásul több olyan ország is van - például Nagy Britannia, Svédország vagy Norvégia –, ahol egyáltalán nem jár semmilyen pénzdíj az olimpiai érmeseknek.
Szabados Gábor sportközgazdász a rádióban elmondta, hogy ezekben az országokban az állami vezetés azért nem honorálja külön az olimpiai szereplést, mivel a fejlett sportpiacuk miatt a sportolók szponzorációs és egyéb szerződések formájában saját maguk is pénzre tudják váltani elért sikereiket.
Hozzátette, hogy ezek az országok más szemlélet és kritériumok alapján osztják szét a pénzeket, így sokkal több forrás jut az egyes versenyekre való felkészülésre, a különböző stábok, szakemberek foglalkoztatására, illetve még több a szabadidősportra. „Az említett országokban egyszerűen máshová kerül a fókusz a sporttámogatások tekintetében, mint itthon” – fogalmazott a sportközgazdász.
Azt is megjegyezte, hogy Magyarországon nem is az egyszeri olimpiai jutalom az igazi állami elismerése az ötkarikás érmeseknek, hanem az életjáradék. Az ugyanis nagyon biztos anyagi alapot és biztonságot jelent az érintetteknek a sportkarrierjük utáni időszakban, illetve „garantálja azt is, hogy ne kerüljenek a társadalom peremére”.
Az 55 millió forintot érő aranyérem mellett a magyar olimpiai ezüstérmesek 39,27 millió forintos állami jutalmat kapnak, míg a bronzérmesek 31,35 millió forintot. De a 4–8. helyezettek teljesítményét is elismeri az állam: