Lassan alig marad valaki a volt keleti blokk országaiban

Nyugat-Európában, Ázsiában, Afrikában emelkedik a lakosságszám, Magyarország nagyjából tartja magát.

6,8 százalékkal csökkent Magyarország népessége 1990 és 2022 között, a Szórakoztató Történelem című Facebook-oldalra posztolt térkép szerint.

A KSH adatai szerint 1990-ben 10,37 millióan éltek Magyarországon, 2022-ben pedig 9,643 millióan, így a térkép által közölt adat megfelel a valóságnak.

Forrás: Szórakoztató történelem

A térkép azonban több, meglepő dolgot is megmutat. Eltávolodva Magyarországtól, azt látjuk, hogy a volt keleti blokkban, azaz a volt Szovjetunió érdekszférájába tartozó, egykori szocialista országokban csökken a népesség, néhány országban drasztikusan.

Csehországban és Szlovákiában mondjuk éppen nem, mert mindkét országban 1,9 százalékkal lettek többen a vizsgált 32 év alatt.

De Lengyelországban például 1,3 százalékkal élnek kevesebben, a balti államokban pedig nagyjából 20 százalékkal. 25 százaléknál nagyobb arányban csökkent a lakosság száma Ukrajnában, Szerbiában, Bulgáriában, Lettországban.

A Nyugat egyre gyarapszik

Ugyanakkor Nyugat-Európában mindenütt nő a népesség. Németországban és Olaszországban kisebb arányban, de Franciaországban, Spanyolországban, a Benelux-államokban, Nagy-Britanniában, Skandináviában 15-20 százalékkal éltek többen két éve, mint 1990-ben. A csúcstartó Írország, közel 45 százalékos növekedéssel.

És ennél is jóval nagyobb arányban nőtt a lakosság száma Afrikában és a Közel-Keleten is.

A migrációnak nagy szerepe van

Az Eurostat adatai szerint az Európai Unió lélekszáma 2023. január 1-én 447,6 millió volt, ez 2024. január 1-re 449,2 millióra emelkedett.

Az Unióban egyébként az elmúlt két évben több volt a halálozás, mint a születések száma, a pozitív demográfiai folyamatokat főként a koronavírus-járvány után megnövekedett migrációs beáramlás, valamint a 2022 februárja óta tartó ukrajnai háború elől az EU-ba menekültek jelentős száma okozza.

2100-ra átalakulnak a jelenlegi földrajzi arányok

Az előrejelzések szerint 2100-ra, azaz 75 év múlva a Föld lélekszáma visszaesik 8,8 milliárdra. Annak ellenére, hogy globálisan csökken az emberek száma, nagy különbségek lesznek a régiók között.

Míg az eurázsiai régióban és Dél-Amerika nagyobb részén csökkenni fog a lakosság száma, addig Afrikában, Ausztráliában és Észak-Amerikában növekedés várható. 2100-ban az öt legnépesebb ország: India, Nigéria, Kína, az Amerikai Egyesült Államok és Pakisztán lesz.

A 2017-es adatokhoz képest Magyarország lakosságának száma 47 százalékkal csökken 2100-re. 2017-ben 9,988 millió ember élt az országban, ez a következő 75 évben 5,18 millióra csökken.

De közben például Horvátországban 62 százalékkal, Romániában 60 százalékkal, Szlovákiában 53 százalékkal élnek majd kevesebben. Miközben Afrika nagy részében legalább a duplájára nő a lélekszám.

Mindez azt jelenti, hogy - ha nem változnak meg a jelenlegi demográfiai folyamatok - 2100-ra alapjaiban változik meg a földrészek lakosságszám szerinti aránya.

Az ENSZ World Population Prospects 2024 című kiadványának legfrissebb előrejelzései szerint nincs is messze az az időpont, amikortól csökken az emberiség lélekszáma.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet