A szombathelyi MSZP-SZTKE és az LMP május 25-én jelentette be, hogy népszavazást kezdeményez Döntsenek népszavazással a szombathelyi iskolák sorsáról? 2011. May 25. 12:24 három középiskola összevonása és a Szent-Györgyi Szakközépiskola bezárása Iskolabezárások és átszervezések küszöbén Szombathely (Frissítve) 2011. March 09. 01:44 ellen. Tették ezt azt követően, hogy a szakma, a diákok, az ellenzéki politikusok többször is tiltakoztak a lépés ellen, a tiltakozásnak néhány nagyobb demonstráció is hangot adott.
Magánszemély kezdeményezte…
Az oktatási bizottság még ugyanazon a napon rábólintott a tervre Bizottsági ámen a bezárásra és átszervezésre 2011. May 25. 18:34 , és ha addig volt is némi ok a reménykedésre, most már biztosra lehetett venni, hogy a közgyűlés is elfogadja a tervet. Így is történt, a másnapi városi közgyűlés Összevonnak három iskolát, megszűnik a Szent-Györgyi - Közgyűlési blog 2011. May 26. 09:02 fideszes többsége lesöpörte az asztalról az ellenzék népszavazási kezdeményezését, majd elfogadta az iskolák átszervezésének tervét.
Viszont egy magánszemély már akkor jelezte, hogy elindítja a népszavazási kezdeményezést. A törvény szerint ebben az esetben tízezer aláírás kell ahhoz, hogy kiírják a népszavazást, a képviselő-testületet erre kötelezné is a sikeres referendum.
Aláírásokat sem gyűjthetnek…
Az aláírásgyűjtés feltétele viszont az, hogy az aljegyző hitelesítse az aláírásgyűjtő ívet. A törvény erre 15 napot ad neki, ami június 9-én, csütörtökön járna le. Úgy tudjuk, az aljegyző ezt nem várta meg, a mai napon elutasította a hitelesítést. (Szombathelynek jelenleg nincs jegyzője, Kaczmarsky János távozása óta az aljegyző látja el a feladatot, rövidfesen pályázatot írnak ki a posztra.) A jegyzőnek egyébként azt kell vizsgálnia ilyen esetben, hogy a kérdéses ügyben kiírható-e a népszavazás, most valószínűleg úgy vélte, az iskolák átszervezése, megszüntetése nem ilyen ügy.
A dolognak azonban még nincs vége, hiszen az elutasítás ellen három napon belül fellebbezni lehet a bírósághoz. Úgy tudjuk, a népszavazást kezdeményező magánszemély ezt meg is teszi, így a bíróság mondja ki a végső döntést.
Ez utóbbi lehetőség azért is fontos, mert így nem az önkormányzat alkalmazásában, tehát befolyása alatt álló személy dönt egy ilyen ügyben.