„Én is féltem a Szent-Györgyis tanárokat” – Bizottsági ámen a bezárásra

Hét igen a Szombathelyi Műszaki Szakképző Iskolára, hét nem a Szent-Györgyi Középiskolára. Az oktatási bizottság Marton Zsolt alpolgármester korábban közzétett módosításaival rábólintott a szombathelyi iskolabezárásra és átszervezésre.

Savaria szakközepesek egy csoportja transzparensekkel felszerelkezve már fél órával a kezdés előtt a szombathelyi Városháza előtt ácsorgott. Fogadta volna a városatyákat, akik iskolájuk sorsáról döntenek, ám a képviselők más utat választottak a bejutásra. Tízen–húszan nem adták fel, az épületbe is elkísérték tanáraikat, hogy ott demonstráljanak tovább önállóságuk megtartásáért. Az érintettek nem szólalhattak fel, de nemegyszer bekiabálással jelezték: másként gondolkoznak, mint a város vezetői.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Az oktatási bizottság kettő óra táján megkezdte soros ülését, negyedik napirendi pontként, közel egy órán át tárgyalta a sokat vitatott, iskolabezárással és összevonásokkal tarkított szombathelyi oktatás-átszervezést. Összességében elmondható, a szakmai diskurzus kevés új elemet tartalmazott, a bizottság gyakorlatilag a Marton Zsolt múlt heti nyílt levelében megjelentetett módosításokat támogatva elfogadta a szombathelyi közgyűlési előterjesztést.

Oktatási bizottság ülése
Savariások képviselőkre várnak
Mészáros Zsolt

Tehát nem lesz Puskás Tivadarról elnevezett szakközépiskola Szombathelyen, és a három műszaki (Gépipari, Puskás Tivadar, Savaria) összevonása után az új intézmény neve Szombathelyi Műszaki Szakképző Iskola lesz. Kihangsúlyozta Rettegi Attila bizottsági elnök is, hogy az összevonások után a tagintézmények szakmailag továbbra is önállóan működnek, nevüket és egyéni arculatukat is megtarthatják, hagyományaikat ápolva dolgozhatnak tovább. A szakmai jelentést is figyelembe véve a bizottság sem tartotta megalapozottnak a Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskola és a Kereskedelmi és Vendéglátói Szakképző Iskola összevonását, ennek megfelelően ezt a javaslatot nem fogják a Közgyűlés elé terjeszteni.

Az elmúlt hónapokban számos fórumon hallhattunk és olvashattunk érveket a Szent-Györgyi Albert Középiskola megszüntetése és megtartása mellett, a bizottság tagjai azonban (7-2 arányban) a megszüntetés mellett foglaltak állást. Azzal a kitétellel, hogy a Kanizsai Dorottya Gimnáziumba kerülnek a videó-dráma fakultációs osztályok; a Nagy Lajos Gimnáziumba a közoktatási típusú sportiskolai osztályok, az Oladi ÁMK Teleki Blanka Szakképző Iskolája veszi majd át az egészségügyi fakultációs gimnáziumi osztályokat, a Pécsi Tudományegyetem Szociális és Egészségügyi Szakképző Iskola Szombathelyi Telephelyére kerülnek az érettségi utáni egészségügyi szakképző osztályok.

Oktatási bizottság ülése
Az oktatási bizottság ülése. Elől Rettegi Attila (Fidesz), hátul Sárközy Csaba (Jobbik)
Mészáros Zsolt

Az ellenzéki képviselők felsorakoztatták a bezárás és átszervezések ellen felhozható érveket. Sárközi Csaba (Jobbik) hozzászólásban az oktatásügyet egy anorexiás beteghez hasonlította, akitől most készülnek az utolsó fontos tápanyagforrást is megvonni. Feltette ő is a kérdést, érdemes-e ilyen szakmailag megkérdőjelezhető, népszerűtlen intézkedéseket meghozni, amikor várhatóan egy éven belül gyökeresen megváltozik Magyarországon a szakképzés rendszere. És várhatóan egy év múlva újra kénytelenek lesznek az egész struktúrát újragondolni.

A felszólaló ellenzők mindannyian a megalapozott szakmai érveket hiányolták, és az új Közoktatási Törvény meghozataláig halasztanák a döntést. Kérdésként felvetődött, miért nem a párhuzamos képzéseket szüntetik meg, és miért nem a leggazdaságtalanabb iskolákat vették elő?! Gyakorlati problémaként felmerült, miként fogják például az összevonás után a 150 fős tantestületet egységként kezelni, miként őrizhetik meg az iskolák identitásukat?

Czeglédy Csaba (MSZP-SZTKE) itt is bejelentette, az MSZP-SZTKE frakció és az LMP sürgősségi indítványban kezdeményezte a polgármesternél: tartsanak népszavazást arról, egyetértenek- e a szombathelyiek az iskolák összevonásával és megszüntetésével. Ha a közgyűlés nemet mond, tízezer aláírás kell a szavazás kiírásához. A képviselő eztán azt is hangsúlyozta, míg Szombathelyen az összevonás előtt álló műszaki iskolákban a tanulói létszám nem csökkent, addig a megye más szakképző helyein folyamatosan apad a létszám. Ezek az iskolák már most az életképesség határán táncolnak, és mi lesz velük, ha három évre csökken a tanulóidő? Nyilvánvalóan még kevesebb lesz a diák, és bezárnak ezek az intézmények. A szakmát tanulni akarók pedig bejönnek Szombathelyre.

Rövidesen tehát, figyelmeztetett Czeglédy, a megye szakképző helyei és Szombathely szakiskolái között is versenyhelyzet alakul ki. A város érdeke az lenne, hogy felszívja ezeket a fiatalokat, vele erősítse oktatási rendszerét. Ha most elébe megyünk a változásoknak, és szűkítjük a palettánkat, azt érhetjük el, hogy ezek a megyei kicsi szakképző helyek fennmaradnak, és a megyeszékhelyen szűnhetnek meg további iskolák. Miért kell saját mozgásrendszerünk leszűkíteni? – kérdezte.

„Én is féltem a Szent-Györgyis tanárokat”

Horváth Zoltán (LMP) sok más mellett jogos kérdésként vetette fel, mi lesz a szent-györgyis tanárokkal, ha kimenő rendszerben megszüntetik az osztályokat? Hiába kerülnek be a gimnáziumokba, kimenő rendszerben leépítik őket. Rettegi erre azt felelte, „én is féltem a Szent-Györgyis tanárokat”, de bízik abban, hogy ha jó munkaerők, első körben nem őket fogják elbocsátani. Másrészt hol férnek el a Szent-Györgyis diákok? A tervezet szerint a Kanizsaiba helyet kapó osztálynak a fitnesstermet és orvosi szobát jelölték ki, a Nagy Lajosba pedig a diákok a pincébe és a padlásra kényszerülnek? Rettegi szerint nem így lesz.

Oktatási bizottság ülése
Elfogadták
Mészáros Zsolt

A kamara bevonásával kisebb szakmai vita kerekedett abból is, hogy miért kell gimnáziumi osztályokat megszüntetni azért, hogy a hiányszakmákban több diák legyen. Mert az ellenzéki képviselők szerint nem lehet azt várni, hogy ha a gimnáziumi osztálylétszámokat csökkentjük, automatikuson a hiányszakmák felé terelődnek a gyerekek, sőt. A Szent-Györgyis diákok már most tömegesen jelentkeznek át a Premontreibe, vagy mennek el a megyébe más város gimnáziumába. Kérdésként felvetődött, valóban átvenné-e a Szent-Györgyit a református egyház, és ha átvenné, vajon nem érdeme-e már megtartani városi tulajdonban?

Újabb javaslat is érkezett. jövőre várhatóan minden nyolcadikosnak, aki Szombathelyen középiskolás szeretne lenni, közös írásbeli vizsgát kell tennie. – Ennek részleteit az elkövetkezendő időben az oktatási osztály fogja kidolgozni.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Döntsenek népszavazással a szombathelyi iskolák sorsáról?

Az MSZP-SZTKE frakció és az LMP ma sürgősségi indítványban kezdeményezte a polgármesternél: tartsanak népszavazást arról, egyetértenek- e a szombathelyiek az iskolák összevonásával és megszüntetésével.

Talpon maradunk? - Demonstráltak a szent-györgyisek

Szembesítették volna a mostani döntéshozókat három éve tett kijelentéseikkel a Fő téren demonstrálók, de az érintettek nem jöttek el. Videó.

Vajon miért akarják bezáratni a Szent-Györgyit? (Nyílt levél)

A testület kérdése: ha mégsem a takarékosság a legfőbb ok a szombathelyi Szent-Györgyi iskola bezárására, akkor vajon mi lehet a háttérben? Egy másik fenntartó, ami akár a Református Egyház is lehetne?

Mégis elPuskázzák? - Menthetetlen a Szent-Györgyi (Frissítve)

Újabb városházi közlemény garantálja, hogy a három műszaki szakközép megalakulásával létrejövő új suli elnevezése nem Puskás, hanem Szombathelyi Műszaki Szakképző Iskola lesz. De mi szerepel még a közgyűlési előterjesztésben?

Szombathelyi oktatásügy: felbolydult a Facebook is

Egy csoport a Szent-Györgyi bezárása ellen tiltakozik, egy másik pedig Varga Tamás megtartását igyekszik elérni a Gothard Jenő Általános Iskola igazgatói székében.

Egy bezárás krónikája - a Szent-Györgyisek naplója

Avagy miként élik meg maguk az érintettek a szombathelyi Szent - Györgyi Középiskola bezárását. Minderről a tantestület naplójában olvashatunk.

Iskolabezárások és átszervezések küszöbén Szombathely (Frissítve)

Egy kiszivárogtatott tanulmány szerint például két iskolát, a Szent-Györgyit és a Regulyt is bezárnák, és összevonásokkal nagy szakképzőhelyeket hoznának létre. A városháza közleményt adott ki, lássuk a részleteket...

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Iskola mizéria