Addig kell dolgoznunk, amíg meg nem halunk?

Rossz hírek érkeznek a nyugdíjról, emelhetik a nyugdíjkorhatárt, és az infláció sem tesz jót neki.

A középkorú magyarok túlnyomó többsége arra számít, hogy az állami nyugdíja alacsony lesz, ezért dolgoznia kell a megélhetéséhez, amíg arra képes - írta elemzésében az mfor.hu.

A K&H második féléves felmérése kitért arra is, hogy mekkora nyugdíjra számítanak az emberek.

  • A válaszadók átlagosan a jelenlegi fizetésük 50 százalékra számítanak.
  • A falvakban élők pesszimistábbak, ők arra számítanak, hogy a jövedelmüknek csak a 44 százalékához jutnak hozzá.
  • A megkérdezettek 7 százaléka semmilyen ellátásra nem számít.
  • Az 50 százalékos arány egyébként nem jelent lényeges változást a tavalyi és a járvány előtti – 2019-es – eredményekhez képest sem. Tehát évek óta stabil azoknak a tábora, akik a jelenlegi fizetésük felére számítanak nyugdíjasként.
  • Forrás: mfor.hu

    Sokan számítanak a nyugdíjra

    Az ötveneseknél nagyobb, 72 százalék azok aránya, akik főként az állami nyugdíjukra számítanak, míg a negyveneseknél és a harmincasoknál 60 százalék körül mozog ez az arány.

    A budapestieknél alacsonyabb (54 százalék) a vidékieknél magasabb (73 százalék) azok aránya, akik úgy érzik, az állami nyugdíjnak lesznek kiszolgáltatva idős korukra.

    Elértéktelenednek a nyugdíjak

    A hrportal.hu közben arról írt, hogy baj van a nyugdíjak inflációkövető emelésével, mert ezzel a módszerrel elértéktelenednek a nyugdíjak.

    A jelenlegi, inflációkövető nyugdíjemelés ugyanis nem veszi figyelembe az országos nettó átlagkereset növekedését. Mivel

    a nyugdíjasok relatív elszegényedése minden olyan évben elkerülhetetlen, amikor az országos nettó átlagkereset növekedése nagyobb, mint az inflációé.

    Ilyen az idei év is, amikor a várható keresetnövekedés 10 százalék körül alakul, ami a duplája az 5 százalékosra várt inflációnak.

    Ugyanakkor a nyugdíjas vásárló a boltban egyáltalán nem az átlagosan 4,1 százalékos áremelkedéssel találkozik, hanem annál jóval nagyobbal.

    Egyetlen év alatt, 2023. júliusához viszonyítva

  • a cukor 46,3 százalékkal,
  • a liszt 12,4 százalékkal,
  • a sertéshús 10,7 százalékkal,
  • az étolaj 6,5 százalékkal,
  • a tej 4,8 százalékkal
  • lett drágább.

    Ha az árakat az egy hónappal korábbi, 2024. júniusi árakhoz viszonyítjuk, még keservesebb kép tárul elénk:

  • a liszt 38,1 százalékkal,
  • a cukor 13,9 százalékkal,
  • az étolaj 9 százalékkal,
  • a tej 6,8 százalékkal
  • lett drágább. Egyetlen hónap alatt!

    A lap megállapítása szerint a nyugdíjemelés során sem a korábban megállapított nyugdíjak leszakadó értékét, sem pedig a mélyszegénységbe csúszott nyugdíjasok nyugdíját nem kompenzálják.

    Így pedig elkerülhetetlen a nyugdíjak elértéktelenedése, és a nyugdíjasok elszegényedése.

    Németországban is gond van

    Az economx.hu cikke szerint Európa nyugati felén is egyre nagyobb gondot okoz a nyugdíjak szinten tartása. Németországban is tartanak a nyugdíjak elértéktelenedésétől, az infláció és a demográfiai változások egyre komolyabb kihívások elé állítják a rendszert.

    Utóbbin ugyanazt kell érteni mint nálunk, egyre kevesebb az aktív, keresőképes és egyre több a nyugdíjas.

    A jövő évi választásokra készülve a jobboldali, kereszténydemokrata CDU, mint a jelenlegi ellenzék és várhatóan a következő kormánykoalíció vezető ereje több lépésben javítana a helyzeten.

    Nem bírja az állami rendszer

    Németországban 21 millió nyugdíjas van, jelenleg 63 éves korban lehet nyugdíjba vonulni, de egy korábbi döntés értelmében évente két hónappal emelkedik a jogosultsági korhatár, amely 2031-re el kell érje a 67. életévet.

    De vannak, akik tartós biztosításukkal két évvel korábban mehetnek nyugdíjba, a CDU eltörölné ezt a kedvezményt.

    Erősítenék a magánnyugdíj-pénztárakat, azért, hogy az államot minél inkább tehermentesítsék. De az is cél, hogy a nyugdíjak ne veszítsék el értéküket, ennek biztosítására azonban még Európa vezető gazdasága, Németország sem képes.

    Elkerülhetetlen a nyugdíjkorhatár emelése

    Magyarországon közben harcot indított a kormány a magánnyugdíjak ellen, és csupán a hivatalos infláció mértékével emelik a nyugdíjakat. Nem véletlen, hogy a nyugdíj előtt állók pesszimisták, és arra készülnek, hogy életük végéig dolgozniuk kell.

    Egy hónappal ezelőtt írtuk, hogy egyelőre nem valószínű a 65 éves nyugdíjkorhatár emelése, mert Magyarországon az európai átlagnál alacsonyabb a várható élettartam. A magyar férfiak négy, a magyar nők három évvel számíthatnak rövidebb élettartamra az európai átlagnál.

    De a gazdasági törvényszerűségeket nem lehet figyelmen kívül hagyni, így várható, hogy - ha nem is a közeljövőben -, de nálunk is 67-68 évre emelik a nyugdíjkorhatárt.

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Gazdaság