Péntek kora este a szombathelyi Weöres Sándor Színházban rendezték meg az idei Prima-díjátadót, a Prima-gálát. A díjakat a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Vas Vármegyei Szervezetének elnöksége osztotta ki, a díjazottakról titkos szavazással döntöttek.
A 2024-es Vasi Prima-díjat hárman viselhetik, a díjhoz fejenként kétmillió forint jutalom is jár. A három díjazottat tíz jelölt közül választották ki, a jelölteket mi is bemutattuk Színész, tudós, sportoló - Ők a 2024-es Prima díjak Vas megyei jelöltjei November 19. 19:07 .
Az idei díjazottak
A három Prima-díjas:
Az ifjúsági Prima-díjat kapta:
Közönségdíjas:
Németh Judit Prima-díjas
Németh Judit színész Balatonalmádiban született, zenész családban. A középiskolát ének szakon végezte, színjátszókörbe járt, versmondóként díjakat nyert. Érettségi után nem vették fel a Színművészeti Főiskolára. Egy évet töltött a Nemzeti Színház Stúdiójában. Több előadásban játszott, és olyan színészóriásoktól leshette el a mesterség fortélyait mint Sinkovits Imre és Kállai Ferenc.
1982-ben került a kaposvári Csiky Gergely Színházba, ami meghatározó élményeket, szerepeket hozott számára. Később Pécsre szerződött, második gyermeke születése után pedig szabadúszóként a Merlin-, a Radnóti-, a Nemzeti Színházban és Veszprémben játszott.
Szerepelt televíziós- és mozifilmekben: Tímár Péter Egészséges erotikájában Hajdúnét alakította.
A Weöres Sándor Színház megalakulásakor Jordán Tamás Szombathelyre hívta, és ő örömmel jött. 2009 óta tagja a társulatnak. Szombathelyen igazi otthonra talált, lélekben megerősödve, felszabadultan játszik.
2019-ben a közönség szavazatai nyomán Holdbeli Csónakos díjat kapott, 2023-ban a Színészkamara neki ítélte a rangos Aase-díjat.
Tóthárpád Ferenc Prima-díjas
Tóthárpád Ferenc az 1980-as évek közepétől ír rendszeresen – 21. századi hangon, mégis hagyománytisztelő módon. Évtizedek óta dolgozik azért, hogy a határon túli magyar gyerekekhez eljusson a kortárs irodalom.
Elnyerte a külhoni szerkesztők bizalmát is, ennek köszönhető, hogy versei, prózái megtalálhatók amerikai, új-zélandi, erdélyi, kárpátaljai és szerbiai magyar nyelvű lapokban. Hazánkban különféle magazinokban, antológiákban jelentek meg gyerekeknek és felnőtteknek szánt írásai. Számos önálló kötettel büszkélkedhet.
Több irodalmi pályázat díjazottja. Munkái között találunk irodalmi, kultúraelméleti és helytörténeti kiadványokat, de színművet is ír. Alkalmi kiadványok elindítója. 2003-tól a Kőszeg és Vidéke havilap munkatársa, majd főmunkatársa 2007-től a Kőszegi Hírmondó alapító főszerkesztője, majd a Kőszeg és Vidéke felelős szerkesztője volt.
Kitüntetései közül a Pro Communitate és a Kuntár Lajos Sajtó díjra a legbüszkébb. A Falvak Kultúrájáért Alapítvány Tanácsadó Testületének javaslata alapján a Magyar Kultúra Lovagjává avatták.
Varga Albin Prima-díjas
Varga Albin 1991 óta a Gencsapáti Művelődési Ház és Könyvtár igazgatója. Népművelőként fáradhatatlanul dolgozik a közösségért és a kulturális értékek őrzéséért, átadásáért.
Főiskolás kora óta néptáncol, rendszeresen színpadra lép táncosként, dalosként ma is. 30 éve a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes vezetője, amely az egyik meghatározó folklórműhelye Vas vármegyének és a magyar hagyományőrző mozgalomnak. Az együttes több kiváló minősítés mellett elnyerte a Csokonai- és Muharay-díjat, valamint a Vas Megyei Értékdíjat.
Varga Albin számos civil szervezet tagja: a hagyományőrző néptáncmozgalmat összefogó Muharay Elemér Népművészeti Szövetség elnökhelyettese, a Kezdőkör Egyesület és a Mozdulj Gencsapátiért Egyesület alapító tagja, a Pannon Térségfejlesztő Egyesület elnöke. A helyi újság, a Gencsapáti Hírmondó kiadója és szerkesztője 2000 óta.
Megbecsüli és menedzseli a helyi értékeket. Munkáját díjjal ismerte el a Vas Megyei Önkormányzat, Gencsapáti Község és a Falvak Kultúrájáért Alapítvány, megkapta a Wlasits Gyula-díjat, 2014-ben a Magyar Arany Érdemkeresztet, majd a Muharay-díjat és a Pesovár Ernő-emlékérmet.
Kumánovich Kata Ifjúsági Prima-díjas
Számos népdalversenyt nyert, szerepelt énekes szólistaként fúvószenekari koncerten, emellett versmondásban is szép eredményeket ért el, és otthonosan mozog a könnyűzenében is. Jelenleg a Szombathelyi zeneiskola magánének szakán Őri Heni tanítványa.
2018-ban a Vass Lajos Kárpát-medencei népzenei versenyen a Kumánovich-testvérek kiemelt nívódíjban részesültek. 2019-ben részt vettek a Fölszállott a páva népzenei tehetségkutatóban, ahol beválogatták őket az elődöntőbe, a legjobb 12 produkció közé. Már több éve a kőszegi Városi Művészeti Szemlén ének és vers-próza kategóriában a zsűri kiemelt arany minősítésben részesíti, idén is sikerült megismételnie ezt a szép eredményt.
A Vas Vármegyei Gyermek és Ifjúsági Csoportos Népzenei versenyen, valamint a XX. Vass Lajos Népzenei Találkozó és Versenyen kiemelt arany minősítést szerzett, ahogy az angol kéttannyelvű iskolák Ki mit tud-ján, illetve a Sistrum zenei versenyen, klasszikus ének kategóriában is. A MiCROfon horvát nyelvű, országos zenei tehetségkutatón első helyezést ért el.
Egyetemre készül, majd tanulmányai elvégzése után konzervatóriumba felvételizne. Felnőttként is foglalkozni szeretne énekléssel.
Puskás János Közönségdíjas
Habil Dr. Puskás János földrajztudós 1954-ben született Budapesten. Igazi erőssége mindig a földrajz és a történelem volt: diplomát szerzett előbb a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán, majd a József Attila Tudományegyetem földrajz szakán.
1987-től 32 éven át az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és jogelőd intézményeiben - a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán és a Nyugat-magyarországi Egyetemen - tanított. Hat éven át volt a Földrajz- és Környezettudományi Intézet igazgatója.
Kutatási területe az alkalmazott meteorológia, a klimatológia és a földrajz tudománytörténet. Kidolgozott egy a Kárpát-medencére érvényes fronttipizálást. Vizsgálja többek között az időjárás élő szervezetekre gyakorolt hatását, foglalkozik orvos- és közlekedésmeteorológiával. Több mint 700 publikációja jelent meg itthon és külföldön, hazai és nemzetközi tudományos konferenciák rendszeres résztvevője, előadója.
A kőszegi Szőlő és Klíma Konferencia ötletgazdája és szervezője 2009 óta. 1989-ben egyetemi doktorrá avatták, 1996-ban PhD fokozatot szerzett, 2006-ban habilitált. Számos kitüntetés birtokosa, megkapta többek közt a Pável Ágoston-emlékérmet, a Pro Geographia díjat, a Steiner Lajos-emlékérmet és a Teleki Sámuel-érmet. Több tudományos társaság tagja, vezetőségi tagja.
Az Év Megyei Vállalkozói
Átadták az Év Megyei Vállalkozói díjait is. A díjat kapták:
A Kiemelkedő Társadalmi Szerepvállalásért díjat Pintér Zsolt, a "Digitális Batman", digitális szakember, valamint Bálint László, a Kormorán Kenu Közhasznú Egyesület alapítója érdemelte ki.
Olvasóink is szavaztak
A gála előtt mi is megkérdeztük Színész, tudós, sportoló - Ők a 2024-es Prima díjak Vas megyei jelöltjei November 19. 19:07 olvasóinkat, kinek adnák a Prima-díjat, és már eredményt is hirdettünk Olvasóink megszavazták, kinek adnák idén a Vas Vármegyei Prima-díjakat November 29. 14:42 . Nálunk Varga Albin, Németh Judit és Hámori Luca kapta a legtöbb három szavazatot.
Mi az a Prima Primissima?
2003 óta adják át Magyarországon a Prima Primissima Díjakat azoknak a kiválóságoknak, akiknek teljesítménye, emberi tartása, értékrendje követendő lehet mindannyiunk számára – áll a hivatalos oldalon.
A díjat Demján Sándor üzletember alapította a Vállalkozók Országos Szövetségének támogatásával. Az elismerés célja a „magyar értelmiség szellemi eredményeinek megőrzése, a hazai tudomány, művészet, kultúra és sport fejlesztésének erősítése egy olyan, hatalomtól és politikától független kitüntető cím adományozásával, amelynek megkérdőjelezhetetlen értéke van a közvélemény szemében”.
A Prima Primissima Díj aztán 2005-ben kiegészült a területi Prima-díjakkal is, alig hat év alatt pedig az összes megye csatlakozott, így mára az ország egész területén önálló elismerésben részesülhetnek a szellemi élet, a kultúra, a tudomány, a művészet és a sport megyei legjobbjai.