Tényleg, mi újság van mostanában a Szombathelyi Parkerdőben?

Miközben nem figyeltünk, új üzemeltetője lett a büfének, a helyieket pedig a Vasivíz bevezetése foglalkoztatja. De miért akarnak egyre többen kiköltözni ebbe a nyugalmat árasztó zöldövezetbe?

Lassan kezdődik a választási kampány hajrája, felpörögnek az események, így még csapból is a politika folyik. Pedig nem a politikusok csatározásáról szól kérem minden: március elején berobbant a tavasz, többször is 20 fok közeli hőmérsékletet mérhettünk, ami végre kimozdította az embereket a szabadba – köztük engem is.

Éppen ezért úgy döntöttem, felpattanok a biciklimre és megnézem, mi újság van mostanában a Szombathelyi Parkerdőben. Cinkostársam is akadt fotós kollégám személyében, akinek szintén nem volt ellenére, hogy kitekerjünk a várostól úgy 4 kilométerre lévő, kirándulásnak tökéletes helyszínre.

Biciklizni akkor az igazi, ha az ember kellemes, szélcsendes, esőmentes időben teheti. De pechünk volt, az idő ezen a délutánon hűvös és nagyon szeles volt.

Kalandos közlekedés

Azt beszéltük meg, hogy az Emlékmű mellett, a Jégpince utcán keresztül fogunk menni, leginkább azért, mert ez tűnt a legegyszerűbb megoldásnak. Annak ellenére, hogy aki gyakran jár ki a Parkerdőbe, az pontosan tudhatja, milyen ezen az úton közlekedni:

  • meredek – hiszen majdnem egy kilométeren keresztül csak felfelé teker az ember
  • és veszélyes Meddig várunk még? A szombathelyi Jégpince utca már nem csak szégyen, hanem életveszély 2025. September 10. 16:15 – na nem az autók, hanem a finoman szólva is rossz állapotú út miatt
  • Jégpince út
    Mészáros D. Zsolt (mobilfotók)

    Így inkább én nem az úton, hanem az út melletti kis ösvényen tekertem, hiszen a (föld)út jobb állapotban van, és nem is annyira meredek. A kolléga viszont nem hallgatott rám, szereti a kihívásokat, így kettéváltunk.

    A valóságban ez valahogy így nézett ki:

    Végül húsz perc tekerés után, délután két óra körül érkeztünk meg a Parkerdő központjához, ami még nagyszerű hely, ha az ember sütögetni vagy sportolni akar.

    Parkerdő túra
    Mészáros D. Zsolt

    Akkor még autók nem parkolnak és embereket is alig láttunk – mondjuk ez nem meglepő, délután kettőkor még az emberek többsége dolgozik.

    Új korszak kezdődött a Parkerdei Büfé életében

    Miután felmértük a helyzetet, betértünk a kultikus Parkerdei Büfébe, ahol az elmúlt hónapokban komoly változások történtek. Többször írtunk Megint eladó a szombathelyi parkerdei büfé 2025. September 04. 07:37 arról, hogy eladósorba került a hely, ugyanis a tulajdonos, Stieber Csaba úgy döntött, visszavonul. Lapunknak később azt mondta, szívügye, hogy jó kezekbe kerüljön a hely, így az eladással nem siet.

    Parkerdő túra
    Mészáros D. Zsolt

    Néhány hete aztán a Facebookon bejelentették: új csapat viszi tovább a helyet.

    „A lehetséges vevők mind éttermet szerettek volna csinálni ebből a helyből. Nekünk meg régi vágyunk volt, hogy vigyük további a régi hagyományokat” – mondja Miklós Mónika és Miklós Zoltán, a büfé új üzemeltetői.

    Parkerdő túra
    Miklós Mónika és Miklós Zoltán
    Mészáros D. Zsolt

    Lehet, hogy most nincsenek sokan, ám a hétvégéken tele van a hely – mesélik, aztán arról beszélnek, a régi törzsvendégek megmaradtak, és nyitottak azokra az ötletekre, amiket szeretnének bevezetni: például kibővítenék a téli kertet, frissítenék az étlapot - természetesen a zsíros-kenyér és a velős pirítós marad - és különböző rendezvényeket is tartanának.

    A víz az ÚR, de az azbeszt nem izgatja az embereket

    Miközben beszélgetünk, egyre többen érkeznek a büfébe – igaz, csak aláírni. Amikor kérdezem, miről van szó, rögtön mondják: a vízről.

    A Parkerdő Fekete fenyves felőli részén lévő kiskerteknek ugyanis saját kútjuk van. Ám az utóbbi években annyian csatlakoztak rá a rendszerre, hogy az – főleg nyáron – leterhelődött, így előfordult, hogy a kiskert-tulajdonosok egy része nem jutott vízhez.

    Ezt a problémát az utóbbi években már megoldották, most viszont az a terv, hogy a rendszert rákötik a Vasivíz hálózatára. Ehhez az elképzeléshez gyűjtöttek aláírásokat - úgy tudjuk, több százan csatlakoztak a kezdeményezéshez.

    Majd előkerült egy másik téma, az úgynevezett azbeszt-ügy. Lapunk is beszámolt Azbesztveszély - Most a szombathelyi Síp utcáról terjed a hír, hogy mérgező anyagot találtak az útburkolatban February 18. 14:03 korábban arról, hogy mérgező anyagot találtak a (Parkerdő Lakóparkhoz tartozó) Síp utca útburkolatában. Később több helyről is azt hallottuk, hogy a parkerdei utcákat is ugyanazzal a kőzetzúzalékkal szórhattak le, így jogosan merült fel a kérdés, tartanak-e ettől a helyiek.

    De hamar kiderült: az itt élők egyáltalán nem foglalkoztak az üggyel. Úgy gondolják, az itteni utakat egy szomszédos bazaltbányából hozott zúzalékkal szórták le, tehát őket ez a probléma nem is érinti.

    Parkerdő túra
    Mészáros D. Zsolt

    Már egy órája beszélgettük, mikor úgy döntöttünk, fotóskollégámmal továbbállunk és a kiskertek felé vettük az irányt. A cél, hogy megtudjuk, miért költöznek ki egyre többen a Parkerdőbe.

    Mi olyan vonzó a Parkerdőben?

    Sokáig csak bolyongunk és nézzük a kiskerteket – pontosabban az építkezéseket, az állatokat, meg a fákat. De ember sehol.

    Parkerdő túra
    Egy szép fa.
    Mészáros D. Zsolt

    Mikor már majdnem feladtuk volna, hirtelen szembe jött velünk egy idősebb úr. Ő nem lakik itt életvitelszerűen, csak gazdálkodni jár ki, így aztán csak feltételezi, miért költözhetnek ki egyre többen.

    Szerinte a legfontosabb ok, hogy manapság annyira elszálltak a lakásárak, hogy itt sokkal olcsóbban hozzá tudnak jutni egy kiskerthez, mint egy városi társasházi lakáshoz. Meg hát, a természet közelsége is vonzó lehet – főleg a kisgyermekes családok számára - tette hozzá.

    Parkerdő túra
    Sokan tartanak állatokat is
    Mészáros D. Zsolt

    Aztán siet is tovább a helyi járatos buszra, mert ha ezt a járatot lekési, csak két órával később tud hazamenni.

    Barangolunk tovább a környékbeli utcákban, de több emberrel nem találkoztunk.

    Cicákkal viszont igen, akik nagyon szerettek pózolni a kollégának:

    Parkerdő túra
    Mészáros D. Zsolt

    Visszafelé végül mégis sikerül összefutnunk egy "ősparkerdőssel", aki azt mondta, azért jár ki ide sokat, mert

    imádja a Parkerdőt.

    Na meg azért, mert szeret gazdálkodni, vannak állatai és imádja a természet közelségét.

    Az óra ekkor már négyet mutatott, ideje volt hát a város felé venni az irányt. Úgyhogy felpattantunk a biciklinkre, és elindultunk haza.

    Miközben tekerünk, a kollégával megtárgyaltuk a beszerzett élményeket. Beszélgetésünket csak a száguldozó autók és a rengeteg kátyú kikerülése szakította félbe, majd egyikünk balra, a másikunk jobbra kanyarodott, így véget ért A Parkerdei Kaland.

    Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

    A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
    A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
    Google Favicon
    Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Helyek