- A világ legnagyobb operaházaiban lép fel, egyik héten a Metropolitanben, a másikban pedig már a világ egészen más pontjain énekel. Szeret utazni? Milyen hotelről hotelre, színpadtól színpadig élni?
- Gyermekkorom óta szeretem a zenét és az éneklést, ez ad energiát és örömet is az életemben. Ennyi énekléssel töltött év után még mindig élvezem, és közben megtanultam kikapcsolódni is, például jót aludni egy Európa és Amerika közötti repülőúton.
- Többször fellépett Magyarországon is. Milyennek látja az itteni közönséget, a magyar zenészeket? Vásáry Tamást személyesen ismeri?
- 2002-ben énekeltem először Magyarországon, azóta többször is hívtak már. Rendkívül nagyra értékelem a magyar közönség érzékenységét és hozzáértését. Különösen élvezem a teljesen egyedi tapsolási ritmusukat.
Sajnos Vásáry karnagy urat még nem volt alkalmam személyesen megismerni, de tudom, hogy ő is Svájcban élt, mint én, valamint miután kifejezetten lelkesedek a hangszeres zenéért, tudom, hogy ő egy fantasztikus zongorista.
- Milyen műsorral jön Szombathelyre? Mi alapján, milyen szempontok szerint állította össze? Amennyiben a szervezők kérték, mit szól a választásaikhoz?
- A programot a szervezőkkel közösen alakítottuk ki, kifejezett kérés volt részükről a Puccini áriák és nápolyi dalok, de meglepetéssel is készülök a magyar közönség számára.
- Mennyire rutin, mennyire munka egy ilyen „vidéki” fellépés?
- Számomra az éneklés egyformán fontos mindenütt, egy nagy világvárosban ugyanúgy, mint egy kisebben. Nagyon élvezem, amit csinálok, és tisztelem a közönséget minden körülmények között. Ezért is mondtam örömmel igent a szombathelyi meghívásra, ami egy igazán speciális esemény lesz.
- Milyen nagyobb szerepek, fellépések várnak mostanában Önre?
- A 2013-14-es szezonban Bécsben és Japánban énekelem Riccardo szerepét az Álarcosbálban, Faustot a San Francisco-i operában, Nemorinót a Szerelmi bájitalból a Metropolitain Operában, aztán Manont ismét Bécsben, Ernanit Monte Carlóban, végül Simon Boccanerat Drezdában.
- 30 év, hosszú karrier! Hogyan tartja fiatalon a hangját? Mi a titka? Főként, hogy általánosságban azt tartják, ötven fölött egy operaénekes kifelé megy a pályáról.
- Számomra a karrierem szempontjából a legfontosabb kérdés nem a kvalitásaim, hanem a határok, korlátok ismerete, megismerése. Ha az ember felismeri és tudatosan éli meg ezeket a dolgokat, akkor nagyobb eséllyel lesz hosszabb karrierje.
- Az új Pavarottiként is emlegetik. Önnek ki a legnagyobb tenor-példaképe? Miért?
- Igen, több kedvenc tenoristám is van. Mindenekelőtt Carusót kell említenem, akit a modern éneklés úttörőjének tekintek. Aureliano Pertile rendkívüli előadó volt, Luciano Pavarotti pedig az opera történelmének leglenyűgözőbb hangú énekese.
- Meséljen, melyik volt a legfelemelőbb és a legkínosabb élménye színpadon?
- A legfontosabb pillanat egy énekes életében, amikor felismeri, hogy tisztességes életet élhet ezzel a nehéz karrierrel, megteremtheti anyagilag is az életét. A legnehezebb pillanat pedig, amikor rájön, hogy nem minden annyira felhőtlen és csillogó, mint amilyennek korábban képzelte. A mi életünk realitását néha nehéz elfogadni.
- Hol érzi magát leginkább otthon? Svájcban, Európában vagy Mexikóban? Meséljen arról, hol és hogyan él, ha épp nincs reflektorfényben és nem énekel! Van a zenén kívül hobbija? Mivel szeret foglalkozni, ha van pár szabadnapja?
- Igazából mindenütt otthon vagyok a világban! A családommal Bécsben élek, de nagy öröm minden alkalommal Mexikóba utazni is. Amikor épp ráérek, természetesen a családommal, gyermekeimmel vagyok, imádok velük lenni! De szeretem a gasztronómiát és az irodalmat is.
- Melyik a kedvenc operaháza?
- Három kedvenc operaházam van, a bécsi, müncheni és a New York-i Metropolitan. De természetesen a mexikóit is ide kell sorolnom.
- Hogy áll a könnyűzenével? Énekelne könnyedebb műfajt is? Melyik könnyűzenei műfaj áll a legközelebb Önhöz?
- Számomra a zenének két kategóriája van, a rossz zene és a jó zene, a fajtája csak másodlagos kérdés. Sok fajta zenét szeretek, párat annyira nem, ilyen például a rap.
Baráti üdvözletemet küldöm Szombathelynek, nagyon várom a találkozást! Sok sikert kívánok az Iseumi Szabadtéri Játékoknak!