„A Táplánszentkereszti Apáczai Csere János Általános Iskola Váti Tagintézménye a 2024/2025-ös tanévben, a korábbiakhoz hasonló módon, a felső tagozat megtartásával működik tovább. A tanév várhatóan 82 diákkal indul majd.”
Ezt a választ kaptuk Takácsné Pálhegyi Beáta tankerületi igazgatóhelyettestől.
A Szombathelyi Tankerületi Központot azért kerestük meg most kérdéseinkkel, mert elméletileg május 31. volt a határideje annak, hogy Belügyminisztérium igent vagy nemet mondjon a váti iskola felső tagozatának további működésére.
Az intézmény azért került a veszélyzónába, mert a magyar törvények értelmében 14 fő alatt nem lehet általános iskolai osztályt működtetni. Márpedig ennek a kritériumnak egyetlen váti osztály sem felelt meg. Eddig is így volt, de a korábbi minisztériumok hajlamosak voltak kevésbé szigorúan tekinteni a számokra, mint most a Pintér Sándor-féle hivatal.
Mindez egy március közepi váti fórumon „Feltépik a gyökereinket” - Két Vas megyei iskola felső tagozata került végveszélybe 2024. March 19. 20:35 hangzott el, ahol Fodor István tankerületi igazgató 150-200 szülővel nézett szembe, akik 1500, az iskola megtartását követelő aláírást tettek elé.
Hogy a szülői aktivitás és az aláírások mennyit nyomtak a latba, azt nem tudni, mint ahogy azt sem, hogy hosszabb távon hogyan alakul az iskola sorsa, bár nem tűnik teljesen borúsnak a jövő.
Vát és a szomszédos Nemesbőd Salköveskút, Vasszilvágy és Vassurány ugyanis nemcsak az iskolát, de a Nemesbődön működő óvodát is közösen működteti, és elvileg az utóbbiban már van bőven gyerek, akik, ha Vátra mennek majd iskolába, eloszlanak a sötét felhők.
De itt van még az egyházi szál
„Szerintem egy kereszt elfér az osztálytermek falára, nem hiszem, hogy ez bárkit zavarna, ha az iskola léte a tét” – mondta lapunknak egy szülő bő egy hónappal ezelőtt, amikor felmerült Lehet, hogy az egyház menti meg a váti iskolát, de cserében vinné a nemesbődi óvodát is 2024. May 08. 07:04 annak a lehetősége, hogy az iskolát átveszi a katolikus egyház, de csak akkor, ha „viheti” a nemesbődi óvodát is.
Ez utóbbihoz viszont a település ragaszkodna, és az itteni szülők sem rajonganak az ötletért.
Egy olyan verzióról is beszéltek, hogy a minisztérium még egy évig finanszírozná a váti iskolát, és az egyház csak 2025 szeptemberében lépne színre.
Ugyanakkor az egyház általi átvétellel kapcsolatban nem világos a helyzet, mivel a fent idézett tankerületi tájékoztatáson kívül további információt egyelőre nem tudtunk szerezni. A Szombathelyi Egyházmegyét többször is kerestük az ügyben,de későbbre ígértek választ. Ha ez megtörténik, frissítjük írásunkat.
Zsizsik Katalin Nemesbőd polgármestere néhány nappal ezelőtt azt mondta lapunknak, hogy egyelőre őt sem tájékoztatták a minisztériumi döntésről, a váti polgármester pedig nem reagált megkeresésünkre.
Kisiskolák kérdőjellel
Azt az oktatásban dolgozók is elismerik, hogy nem optimális, ha egy osztályba csak 6-8 diák jár. Egyrészt pénzügyileg nem jön ki a matek, másrészt komoly problémák merülhetnek fel az összevont osztályok és az infrastruktúra miatt is.
De sok minden szól mellettük is. Egy kis létszámú iskolában gyakorlatilag meg lehet valósítani a személyre szabott oktatást, többet lehet foglalkozni a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekekkel, vagy éppen a tehetségekkel, ami lehet, behozza azt a pluszköltséget, amit kifizet miattuk az ország. És akkor még nem beszéltünk a gyerekek – és szülők – utaztatásáról.
Egy-egy települési iskola bezárása ezen felül erősen érzelmi kérdés is, hiszen a közösségeknek egyik kötőeleme az iskola, ha az megszűnik, az ott élők joggal érezhetik azt, hogy „feltépik a gyökereiket”.
Csak akkor valakinek ezt - vagy valami mást, de - ki kellene mondania. Mert így minden lóg a levegőben.
A magyar kisiskolák újragombolásának szándéka nem újkeletű, az aktuális kormányok időről-időre felgyűrik az ingujjukat, majd leeresztik, amikor látják, hogy milyen méhkasba nyúlnak.
Idén év elején kormányzati körökből szivárgott ki az a terv, mely szerint az országban – részben a tanárhiány miatt - 60 miniiskolát zárnának be szeptemberben, olyanokat, amelyekben 7 fős vagy annál is kisebb létszámú osztályok működnek.
Az viszont biztos, hogy valamit tenni kell az ügyben, mert bár a kormány más intézkedései - így például a falusi CSOK - valamennyire javítanak a kisebb települések demográfiai mutatóin, összességében nem állítják meg az elöregedést, a tömeges elvándorlást és a gyerekhiányt.
Hogy a kormány hogyan áll neki a probléma megoldásának, azt egyelőre nem lehet tudni, de gyanítjuk, hogy a június 9-i választási eredmények nem hozták meg a politikai kedvet a méhkasba nyúlkáláshoz.
Márpedig előbb-utóbb mondani kell valamit, és nem csak a váti iskola ügyében.
2023-as kampányunkban azt ígértük, hogy több tényfeltáró, oknyomozó cikket és dokumentarista videót készítünk nektek. Ez a cikk is a ti segítségetekkel született meg.