Szentgotthárdon élő idős olvasónk panaszkodott arra, hogy Szombathelyre kell utaznia szakvizsgálatra, éppúgy, mint a rendszerváltás előtt. Vagy, ha nem akar heteket, olykor hónapokat várni a vizsgálatra, akkor keres egy privát rendelést, de azért is el kell utaznia Körmendre.
Szentgotthárdon egyébként a 90-es években építették át a korábbi szülőotthont szakorvosi rendelővé. Igaz, azóta a kisvárosban nem lehet szülni, de a szakorvosi ellátás bővült, és egyre kevesebb esetben kellett autóba vagy vonatra ülni.
Persze, a szakorvosi rendelések közül azok telepedtek meg a kisvárosokban, amelyekre nagyobb igény volt. Azok a rendelések, amelyekre ritkábban van szükség, maradtak a nagyobb városokban.
Jött a racionalizálás, összevonás, államosítás
De aztán sorra jöttek a racionalizálások, a költségcsökkentési próbálkozások. Először a kórházak alakultak át, a kisebb intézményekben aktív ágyak szűntek meg, a fekvőbeteg ellátás a nagyobb, megyei kórházakba tömörült Tudta, hogy Vas megyében összesen két kórház van? 2020. April 21. 19:02 , néhány kisebb kivétellel.
A 2010 utáni államosítási és központosítási hullámban Mit államosítanak Vas megyéből? – Mi lesz a megyei kórházzal, az MMIK-val? 2011. October 07. 10:34 a kórházak nagy része az államé lett, alig néhány maradt az önkormányzatoknál. Pár évvel később aztán a szakorvosi rendelőket sorra költöztették be a kórházakba, és így a működtetésük is állami feladattá vált.
Erre a legjobb példa Szombathely, ahol évtizedeken át a Március 15. téri SZTK-ban működtek a szakrendelések. Aztán ahogyan bővült a Markusovszky kórház, megépült a sürgősségi tömb, majd az új belgyógyászati épület, a szakrendelések sorra költöztek be a kórházba. A volt SZTK épülete közel tíz éve kiürült, ma már új tulajdonosa van, aki magánrendelőket és lakásokat alakít ki Orvosi rendelők, lakások lesznek a volt szombathelyi SZTK épületében June 07. 11:01 .
Alig néhány rendelés működik a kórházon kívül, de azok is a közelben, a Vérellátó épületében találhatóak.
Pár óra rendelés is több mint a semmi
Miután ma már a megye kórházainak többsége (kivéve Sárvár) a Markusovszkyhoz tartozik, ezért a szakrendelések nagy része is ezt a rendszert követi. Persze, vannak kivételek, és ezek közé tartozik Szentgotthárd is.
Szentgotthárdon továbbra is az önkormányzat működteti a szakellátást, a 90-es években felújított épületben. Az alapvető rendeléseken - laboratórium, védőnő, baleseti sebészet, szemészet, nőgyógyászat, fogorvos, belgyógyászat - kívül elérhető a bőrgyógyászat, fül-orr-gégészet, gasztroenterológia, ideggyógyászat, onkológia, ortopédia, pszichiátria, reumatológia, urológia, és van ultrahangos diagnosztika is.
Mármint elvileg. A szakorvosok többsége ugyanis más városokból érkezik, és heti egy-két nap, néhány órában rendel. Szentgotthárdi olvasónk szerint az is előfordul, hogy egyszerűen nincs szakorvos, és elmarad a rendelés.
Jelenleg nincs gasztroenterológiai és ortopédiai szakrendelés, annak ellenére, hogy hivatalosan működnek ezek a rendelések is.
A szakrendelésekre időpontot kell foglalni, így érthető, hogy egyes esetekben várólisták alakulnak ki, és a betegek kénytelenek a nagyobb városok rendelései felé fordulni. De máshol sem egyszerűbb a dolog.
Ahol kórház van, sok minden van
A szomszédos Körmenden a Markusovszkyhoz tartozó körmendi kórházban működnek a szakrendelések. Körmend nagyobb, mint Szentgotthárd, itt szélesebb a szakorvosi ellátás. Körmenden rendel diabetikus, kardiológus, pszichiáter is, van sürgősségi ellátás, érsebészet, fizikoterápia.
Vasváron nincs kórház, de van Egészségház, amit az önkormányzat működtet. Szűkebb a szakrendelések száma, van neurológia, nőgyógyászat, fizikoterápia, szemészet, diabetológia, urológia. A bőrgyógyászat a közelmúltban szűnt meg, a legközelebbi rendelés Szombathelyen van - írja a vasvári orvosi ellátások oldala.
Vasvárról amúgy is Szombathelyre járnak orvoshoz, azért is, mert a tömegközlekedés (vonat, busz) a megyeszékhely felé a legjobb.
Kőszegen a Markusovszky kórház működtet szakrendeléseket. A kisváros alig húsz kilométerre található Szombathelytől, így nem is olyan széles a paletta. Belgyógyászat, szemészet, nőgyógyászat, pszichiátria, fül-orr-gégészet, fizikoterápia, labor, ultrahang várja a kőszegi betegeket.
Celldömölk is a Markusovszky kórházhoz tartozik, és szinte azonos a szakrendelések listája a körmendivel, annyi különbséggel, hogy Cellben nincs sürgősségi.
Sárvár, a kakukktojás
A végére hagytuk Sárvárt, a megye második legnagyobb városát. Sárváron több mint 15 ezren élnek, és saját kórházuk van. Az önkormányzaté a Szent László Kórház, és az ott működő szakrendeléseket is a város finanszírozza.
A kórház oldalán hangsúlyozzák, hogy szakrendeléseikre nem kell beutaló, de időpontot foglalni kell. Bőrgyógyászat, fül-orr-gégészet, nőgyógyászat, onkológia, pszichiátria és addiktológia, általános sebészet, baleseti sebészet, szemészet és urológia szakrendelés működik a sárvári kórházban.
A tömegközlekedést kellene fejleszteni
A tapasztalatok szerint az egészségügyi ellátórendszer közel másfél évtizede tartó átalakításának lényege a központosítás, az ellátó központok kialakítása, a szakrendeléseket és az ügyeleteket is a kórházakhoz igazítva.
Tulajdonképpen nincs is gond, ha jól felszerelt, színvonalas ellátást nyújtó központokat hoznak létre. A probléma akkor kezdődik, ha a betegek nehezen jutnak el ezekbe a központokba. Így a betegszállítást, sőt, a tömegközlekedést kellene fejleszteni.
Ki lehet jelenteni, hogy a színvonalas tömegközlekedés életeket menthet.