A szélsőjobb FPÖ-t bízták meg kormányalakítással Ausztriában – Formálódik egy EU-n belüli oroszbarát tömb

Annyira beszűkült az osztrák belpolitikai mozgástér, hogy más lehetőség nem is képzelhető el. A Szabadságpárt napról napra népszerűbb.

„Megvan az esélye, hogy összeáll egy magyar-osztrák-szlovák oroszbarát koalíció”írtuk Orbánizmus-export – Ausztriában feljött a szélsőjobb, közben Pozsonyban Robert Fico kopogtat az ajtón 2023. June 13. 19:15 2023 nyarán, mikor a Politico felvetése alapján az orbánizmus exportjáról elmélkedtünk.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Ez még azelőtt volt, hogy Fico valóban visszatért Szlovákia élére és a szélsőjobb FPÖ megnyerte Az Ausztriában dolgozó magyarok is megérezhetik a vasárnapi választásokat 2024. September 30. 19:00 az osztrák választásokat.

Fico azóta már lelkesen követi az orbáni utat és ápolja az oroszbarátságot, ám Ausztria eddig kitartott.

Herbert Kickl, az osztrák belpolitika üdvöskéje
Wikipédia

Merthogy múlt szeptemberben hiába kapta a legtöbb szavazatot (kb. 29 százalékot) Herbert Kickl és pártja, a szélsőjobb Szabadságpárt (FPÖ) nem tudott kormányt alakítani, ugyanis a többi párt jelezte, nem kíván koalícióra lépni velük. Így Alexander Van der Bellen osztrák szövetségi elnök októberben Karl Nehammer kancellárt (ÖVP) bízta meg a kormányalakítással.

A centrista pártok kudarca

A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP), a szociáldemokrata SPÖ és a Neos nevű liberális párt tárgyalt is lelkesen egészen a múlt péntekig, amikor is a Neos kilépett az egyeztetésekből Lemond az oszták kancellár, megszakadtak a kormányalakítási tárgyalások January 04. 21:19 .

A pártelnök, Beate Meinl-Reisinger azzal indokolta a döntést, hogy reménytelennek látták a költségvetésben tátongó lyuk betöméséhez szükséges reformokat, és az ehhez szükséges eltökéltséget.

Szombaton Nehammer bejelentette, hogy részéről is ennyi volt, lemond pozícióiról, helyére az ÖVP a párt főtitkárát, Christian Stockert nevezte ki ideiglenes jelleggel új vezetővé.

Stocker korábban Nehammer álláspontját képviselte, miszerint a pártja nem hajlandó Herbert Kickllel kormányozni, de vasárnap már azt mondta, „a dolgok most megváltoztak”.

Eljött szélsőjobb ideje

A dolgok most úgy állnak, hogy gyakorlatilag csak a Szabadságpárt képes kormányt alakítani, és ehhez elfogadja az asszisztensi szerepet a Néppárt.

Ennek megfelelően hétfőn Alexander Van der Bellen megbízta Herbert Kickl FPÖ-vezetőt a kormányalakítással.

Nem könnyen szánta el magát erre a lépésre, de a választók véleményének tiszteletben tartása ezt megkövetelte - magyarázta az államfő a szabadságpárti vezetővel folytatott egyórás megbeszélése után.

Az FPÖ növekvő népszerűsége

Ha nagyon le akarnánk egyszerűsíteni az osztrák helyzetet, azt is mondhatnánk, hogy a hárompárti tárgyalások kudarca akár meg is magyarázhatja, hogy miért fordulnak el a választók a hagyományos pártoktól, de ez nyilván a helyzet túlzott leegyszerűsítése lenne.

Kellett hozzá magának a szélsőjobbnak az erősödése is.

Az osztrák politikai pártok népszerűségének alakulása. Kattintson a képre a nagyításhoz!
APA osztrák hírügynökség

Az FPÖ korábban is volt kormányon, de ott mindig kisebbségben. Legutóbb 2017 és 2019 között töltött be ilyen szerepet (szintén az ÖVP-vel), de az 1950-es évekbeli megalakulása óta még soha nem állt kormány élén.

A közvéleménykutatások egyébként azt mutatják, hogy a múlt szeptemberi választások óta a párt tovább növelte a népszerűségét.

Karácsony előtt már 35,5 százalékon állt, miközben az ÖVP 21, az SPÖ 19,7 százalékra csúszott vissza.

Az ÖVP és az FPÖ között több fontos kérdésben nagy az egyetértés, ide tartoznak például a bevándorlással kapcsolatos kérdések.

Ugyanakkor az is biztos, hogy lesznek viták a költségvetési hiány csökkentése körül, és az is érdekesnek ígérkezik, hogy a Szabadságpárt ellenzi az Ukrajnának nyújtott támogatást és oroszügyben az Orbán Viktor szívéhez oly közelálló „semlegességet” képviseli.

Mivel bűvölte el a választókat a Szabadságpárt?

Migráció és biztonság: Az FPÖ vezetője, Herbert Kickl, az őszi kampány során masszív bevándorlásellenes hangot ütött meg, az ország határainak szigorúbb ellenőrzését és a menedékkérők visszaszorítását ígérve. A "Fortress Austria" (Ausztria-erőd) legfőbb üzenete az illegális bevándorlás megállítása volt.

Európai Unió kritikája: Az FPÖ az Európai Uniót is kritizálta, különösen annak bevándorláspolitikáját. A párt Ausztria szuverenitásának fontosságát hangsúlyozta. EU-ellenes köntösben jelent meg a párt oroszbarátsága is. Kickl kritizálta az unió Ukrajnának nyújtott támogatását, azt az osztrák érdekek sérelmeként jellemezte.

Energiapolitika és infláció: Az FPÖ a korábbi kormányt tette felelőssé az energiaválságért és a magas inflációért. A párt alacsonyabb adókat és jobban átgondolt energiapolitikát ígért, kevesebb külső függőséggel.

Szociális jólét: A párt ígéretei között szerepelt a szociális juttatások növelése is, de csak azoknak az osztrák állampolgároknak, akik régóta az országban élnek. Ezzel párhuzamosan azt is hangsúlyozták, hogy a bevándorlók számára a szociális rendszerekhez való hozzáférést is korlátozni kell.

A magyar szál

„Újabb győzelem a Patriótáknak: történelmi győzelmet aratott az FPÖ Ausztriában! Gratulálunk Herbert Kicklnek!”

Orbán Viktor ezzel a rövid bejegyzéssel üdvözölte még az ősszel az X-en a nyugati szomszédunknál történteket.

„A Szabadságpárt még soha nem nyert parlamenti választást Ausztriában. Most viszont szövetségeseink végeztek az első helyen. Nem a háborúra, nem a migrációra és nem a genderpropagandára! Bravó, nagy-nagy gratuláció!” - ezt már Szijjártó Péter jelentette ki az eredmények tudatában. A külügyminiszter „szövetséges”-ként aposztrofálja az FPÖ-t.

Olvasóink talán emlékeznek arra, hogy Herbert Kickl már járt Orbán Viktornál, és láthatóan nagy volt az összeborulás. Az osztrák pártelnök akkor egy Facebook-bejegyzésében Orbánizmus-export – Ausztriában feljött a szélsőjobb, közben Pozsonyban Robert Fico kopogtat az ajtón 2023. June 13. 19:15 kiemelte, egyetértés van abban, hogy

  • az orosz-ukrán háborúban azonnali tűzszünetre van szükség, hogy megakadályozzák a háború eszkalációját,
  • az EU-szankciókat fel kell oldani, merthogy ezek az okai az inflációnak,
  • fokozni kell a migráció elleni küzdelmet.
  • Ez utóbbi kapcsán az osztrák politikus egy bókot is elejtett, amikor azt írta, hogy

    „Magyarország mutatja, hogyan kell ezt csinálni.”

    Az osztrák média akkor még gúnyolódott mindezen, de közel sem biztos, hogy ez jó stratégia volt, merthogy ez a politikai stílus – ahogy azt az amerikai, szlovák stb. történések jelzik - sok választónak tetszik.

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Közélet