Már csak pár lépésre vagyunk tőle, hogy az SMS-t felváltsa a gondolatátvitel

Én legalábbis hajlamos vagyok ezt kiolvasni ebből az új kísérletből, amiben tényleg semmilyen érzékszerv nem kapott szerepet - viszont két agy kommunikált egymással.
Persze nem így történt...
RAINBOW-CHILD83 @ DeviantArt

Az io9 ír mai cikkében egy olyasvalamiről, amit ha április elsején olvastam volna, sűrűn cöccögtem volna a számmal. De úgy tűnik, tényleg igazat beszélnek: a tudomány állása szerint először sikerült agykutatóknak demonstrálniuk, hogy az emberi agy és emberi agy közötti kommunikáció egy életképes dolog.

Konkrétan az történt, hogy:

Az egyik kísérleti alany által kigondolt szót felfogta a másik, annak ellenére, hogy 8000 kilométerre voltak egymástól.

Az egyikük Indiában, a másik Franciaországban. A két átküldött szó a ciao és a hola voltak. Ami történt, az kvázi az instant üzenetküldés idegtudományi megfelelője - fogalmaz a cikk egészen plasztikusan.

Persze azért nem ment ez minden segítség nélkül: az átvitelben internettel összekötött úgynevezett elektroenkefalográf és transzkraniális mágneses stimuláció segített. Legyintgetni mégsem kell, mert a technológia által elősegített telepátia kapujában állunk már ezzel is: a jel - vagyis a kétféle üdvözlés - bináris formában ment át, egyesekre és nullákra lefordítva, amit a fogadó fél "nem invazív" agyi ingerléssel fogott fel, illetve tapasztalt meg foszfének, azaz komplex fényvillanások formájában (ami elég érdekes élmény lehet). Ezek a villanások egy numerikus szekvenciába illeszkedtek, vagyis ismét bináris formában tűntek fel, így azt le lehetett fordítabi - bumm, meg is érkezett az üzenet. Csáó! Holla!

...hanem így történt
Carles Grau et al/Plos

Fontos, hogy ez az átvitel a hagyományos érzékszervi érzékelés kizárásával valósult meg: sem érintés, sem hallás, sem a látás nem játszott benne szerepet, kizárólag két agy kommunikált egymással. Némi támogatással, de kommunikált. Ne feledjük, régen a telefonjaink is kizárólag vezetékeken át találták meg egymást, ma meg bárhová megyünk, rácsöröghetünk a haverra, akár a puszta közepéből.

És még valami: sokunkkal megesik az egybeesés, az ugyanarra gondolás. Eszünkbe jut mondjuk, hogy hamburgert kéne enni, és a mellettünk álló ismerős a következő pillanatban ugyanazt kimondja. Sajnos ez nem bizonyít semmit (hiszen esetleg mindketten nagy hamburgerimádók vagyunk), viszont ez a kutatás annál többet. Amit, ha valakinek erre van érkezése, teljes egészében elolvashat itt.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech