Több mint egymilliárd forintból gazdálkodott a 2024/2025-ös szezonban a Falco KC Szombathely NB I-es férfi kosárlabdacsapata – derült ki a klubot működtető gazdasági társaság friss beszámolójából, amelyet a városi közgyűlés csütörtöki ülése előtt tárgyaltak meg a képviselők. A beszámolót egyhangúlag fogadták el a bizottság tagjai.
A Falco számára megszakadt egy szép sorozat, zsinórban öt arany után nem sikerült az újabb bajnoki cím megszerzése, igaz a Magyar Kupát elhódította a csapat, és a Bajnokok Ligája középdöntőjéig is eljutott.
A gazdasági háttér azt mutatja, hogy a siker továbbra is rendkívül költséges.
Több pénz ment el bérekre és működésre is
A cég összesen 442,6 millió forintot költött fizetésekre a bajnoki évadban, ami jelentős növekedés a korábbi szezon 384 milliójához képest. A klubnál jelenleg 22 fő dolgozik teljes munkaidőben.
Az anyagjellegű ráfordítások szintén nőttek: a 2024/2025-ös szezonban 605,9 millió forintra rúgtak, szemben az előző évi 491 millióval. Így a Falco teljes költségvetése meghaladta az egymilliárd forintot.
Támogatások és bevételek
A működtető kft. több forrásból is jelentős támogatást kapott:
A jegyértékesítésből 72,2 millió forint folyt be, ami szintén fontos bevételi forrásnak számít.
A beszámoló szerint a társaság a keresztféléves időszakot 13,7 millió forintos veszteséggel zárta. A cég saját tőkéje pedig –7,26 millió forintra csökkent, amelyet tulajdonosként az önkormányzatnak kell majd rendeznie.
A Falco az egyetlen valódi profi klub Szombathelyen, amely még nem roppant meg. A klub eredményei, a telt házas mérkőzések és a szurkolói közösség miatt sokak számára megkerülhetetlen városi érték. De ezekből a számadatokból is látszik, amiről korábban írtunk: a gazdálkodás piaci alapokon nem lenne életképes, hiszen a Falco sem piaci alapon erős, hanem az önkormányzati támogatás tartja életben. Ez persze nem újkeletű, mindig is így volt.
Szombathely továbbra is szeretne sportváros maradni, a Falco pedig a város büszkesége. De egyben jelképe is annak, milyen nehéz ma élsportot fenntartani Magyarországon. A kérdés az, hogy meddig lehet ezt a modellt közpénzből működtetni?
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!
A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!