Az 1943-ban készült „Ördöglovas” című magyar filmben Metternich Leontine hercegnő az udvari fogadásra meghívott Sándor Móric grófnak megjegyezte: „Érdekes emberek maguk magyarok. Még kurizálni (udvarolni) sem tudnak politizálás nélkül.” Nos, ez az erős politikai beállítottság napjainkra nemhogy gyengült, talán még erősödött is. A politika mindent átír, még a focisorsolást is.
A választás szabadsága
Hogy is férne össze egy politikai ünnep mondjuk egy NB I-es labdarúgó mérkőzéssel? Máskülönben, miért nem lehetett március 15-én, a szombati napra esett nemzeti ünnepünkön lejátszani a szokásos bajnoki mérkőzéseket? S, alacsonyabb osztályokban miért lehetett focizni, illetve más sporteseményeket megrendezni?
Ha attól, tartottak, hogy az a mérkőzésenkénti pár ezer néző hiányzik az ünnepségekről, akkor tévedtek. Egyrészt vidéken általában előző nap este vagy az ünnepnap délelőttjén tartják a megemlékező ünnepségeket, másrészt a - legalábbis március 15-e esetén – a fővárosi központi ünnepség is délelőtt van. Harmadrészt nem törvényszerű, hogy minden focidrukker részt is akar venni ezeken az ünnepségeken.
Ha pedig a televízió közvetítések oldaláról nézzük, akkor sem indokolt a meccselvonó kúra. A szombati meccsek nagy részét például a Sport Tv közvetíti, amelynek nem kötelessége ünnepi műsort sugároznia, a közszolgálati tévé élő közvetítése pedig kora délutánra esik, s bizonyára nem túl nagy áldozat szórakoztatásként néhány órára megszakítani a sok-sok, sokadszori ismétlést tartalmazó ünnepi műsorfolyamot. És akkor még nem beszéltünk a választás szabadságáról. Döntse el a polgár, mivel akarja tölteni az ünnepnapot, az egyik közszolgálati adón sugárzott meccset vagy a másikon látható ünnepi műsort nézi. (Az utóbbiból bőven talál választékot a meccsen kívüli időben is.)
Szóval félő, hogy ez a meccselvonás a jövőben kiterjed november 23-ára vagy akár augusztus 20-ára is, ha az ünnepnapok éppen péntekre, szombatra vagy vasárnapra esnek. Csak mellékesen megjegyezve, a nagy hagyománytisztelő Angliában például nem szentségkötés karácsony vagy újév napján élvonalbeli labdarúgó mérkőzéseket rendezni.
Van, amit lehet, van, amit nem?
S, akkor még nem beszéltünk arról, hogy politikailag a választás sem tűri meg az első, sőt a másodosztályú bajnoki labdarúgó mérkőzések megrendezését. (Érdekes, hogy alacsonyabb osztályokban ez már nem zavaró, holott egy-egy jobb NB. III-as meccsen többen vannak, mint néhány NB. I-es találkozón.) Szóval vasárnapról, a választás napjáról is elszórták a szokásos két tévés meccset más napokra, ami szintén nehezen érthető.
A választáson hajnali hattól este hétig bármikor részt vehettek a szavazni szándékozó focidrukkerek is. Tokostól vonóstól nagyjából két és fél órát áldoznak egy meccsre a nézők. Marad még tíz és fél óra, hogy bárki leszavazzon, aki résztvevője a focimeccsnek. S, ha most is megvizsgáljuk a tévéközvetítéseket, megint nem találunk indokot a meccsáthelyezésekre. A vasárnap délután megrendezett, és a köztévé által közvetített találkozó bőven véget ér addig, amíg este hét után beindul a választási műsorfolyam, a kora esti találkozót pedig amúgy is a Sport TV közvetíti, így nem üthet ott bármiféle választási műsort.
Az igazán érthetetlen azonban az, hogy más programok – színház, mozi, koncert, cirkusz – megrendezésének nincs akadálya a választás napján sem. Mi több, más sportágakban lehetett akár első osztályú mérkőzéseket is rendezni. Jó példa erre, hogy a Körmend kosárlabda csapata éppen az ország másik végén, Nyíregyházán játszott vasárnap bajnokit. Szóval, hogy is van ez?
S még egy kis adalék. Jól emlékszem, hogy az úgynevezett „átkosban” – pedig akkor eleinte mindössze egy vagy két tévéadó volt – ha az akkori ünnepnapokra estek kupameccsek vagy bajnoki rangadók, azokat az ünnepi műsorok ellenére is közvetítették. S, ha a külföldi gyakorlatra is kitekintünk, a szomszédos Ausztria – ahol jóval rövidebben a híradók, és jóval kevesebb a politikai jellegű műsor még ünnepnapokon is – nem befolyásolja az ünnep vagy a választás a focimeccsek megrendezését és televíziós közvetítését. Úgy gondolják, a polgárok, a nézők náluk vannak olyan érettek, hogy eldöntik, milyen programot választanak, és mikor mit néznek meg.