Múlt héten olvasói levelet kaptunk, amiben az állt, hogy Nárai és Pornóapáti között az erdőszéli fák már annyira belógnak az út fölé, hogy azt akár életveszélyesnek is lehetne nevezni.
Olvasónk már többször panaszt tett emiatt a Közútnál, de eddig nem csináltak semmit, ezért is fordult lapunkhoz.
Bevallom, én nem igazán szoktam a behajló ágakat vizsgálni vezetés közben, és szerintem ezzel sokan vannak így. De most, hogy a helyszínen ez volt a feladat, feltűnt, hogy egy szakaszt leszámítva amúgy tényleg rendre meg vannak csonkítva a fák. Azon az egy szakaszon viszont szinte összeér az erdő az út két oldalán.
A fotókat aztán mellékeltük a Magyar Közút Nonprofit Zrt.-nek elküldött levelünkhöz, melyben megkérdeztük, hogy ezt a pár fát miért nem vágták vissza?
"Korábban az időszakos állapotfelmérés során ezen a helyszínen a kollégák néhány elhalt ágat találtak, melyek a felmérés időpontjában még nem igényeltek beavatkozást" - tudtuk meg a közút válaszából.
A cég azt is hozzátette, hogy várhatóan még ezen a héten újra megvizsgálják a területet, és ennek eredménye alapján döntenek, hogy szükség van-e beavatkozásra.
Amúgy mikor van szükség, és hogy megy ez egyáltalán?
Ha már felmerült a téma, gondoltuk, azt is megtudakoljuk, hogy mi alapján dönt a Közút egy-egy fa kivágásáról, metszéséről, és úgy általában, mik az erre vonatkozó szabályok?
"A képeken látható faegyedek az útterületen kívüli erdős területről hajlanak a burkolat fölé. Ilyen és ehhez hasonló esetekben megvizsgáljuk a fák állapotát, stabilitását, valamint a közlekedéshez szükséges 4,5 méter szabad közúti űrszelvény meglétét, és ezt követően döntünk a további intézkedésekről" - tájékoztatott a Magyar Közút.
"Amennyiben szükséges, az erdőgazdálkodókat felszólítjuk a forgalomra veszélyt jelentő fák kivágására" - tették hozzá.
"Amennyiben a kivágandó fa az országos közút területén helyezkedik el vagy ha a fa – az elhelyezkedésétől függetlenül – a forgalombiztonság miatt azonnali beavatkozást igényel, akkor a vágásáról társaságunk intézkedik. Ez általában csapadékos időjárást követő viharos szél, jelentős mennyiségű tapadó hó, vagy jegesedés esetén fordulhat elő, de amennyire lehet, megpróbáljuk a később várhatóan gondot okozó fákat az időszakos ellenőrzéseink során kiszűrni" - írják.
Ennyivel is okosabbak vagyunk.