Pár napig még a jógik fellegvára Vép
A nyári uborkaszezonban nem mindennapi sajtótájékoztatóval lepett meg bennünket a szombathelyi városháza. A polgármester, Dr. Ipkovich György vendége volt kedd délelőtt az Indiai Köztársaság nagykövete, Ranjit Ra, valamint a hazánkban is népszerű Jóga a mindennapi életben című könyv szerzője, Paramhans Swami Maheshwarananda voltak.
A kötetlen diskurzus végeztével déltájban sajtótájékoztatót is tartottak, ahol nem kis meglepetésre Paramhans Swami Maheshwarananda, mintha csak könyvének hátsó oldaláról, egyenest a fotóról lépett volna elő, narancssárga jógiruhában, tojásméretű gyöngyökkel a nyakában (és új sportcipőben) köszöntötte a városlakókat.
Kezdjük talán a legvégén, a tájékoztatás végeztével a jógamestertől megtudtuk jövetelének elsődleges célját: Szombathely közelében, Vépen nagyszabású jóga-szemináriumot tartanak, amelyen két hét alatt közel 2500 oktatót képeznek tovább. A világ szinte összes térségéből érkeztek a jóga iránt elkötelezett tanítványok: többek között Kamcsatkából, Afrika országaiból, Dél-Amerikából, természetesen egész Európából és Magyarországról is. A kurzus célja foglalta össze Paramhans Swami Maheshwarananda hogy a világbéke, a környezettudatos életmód és a testvériség igéjét elvigyék a világ minden tájára.
Szombathelyen az indiaiak is otthonosan érzik magukat
A hivatalos tájékoztatás gyakorlatilag udvarias tiszteletkörökből és köszöntőkből állt. A nagykövet Szombathely értékeire hívta fel a figyelmet, a várost nyitott településként, sokféle kultúra találkozási pontjaként jellemezte. Hasonlóan Indiához, amelyet multikulturális országként aposztrofált, ahol számtalan vallási és etnikai csoportosulás él egymás mellett.
Kedves testvéreim, és barátaim
kezdte beszédét Paramhans Swami Maheshwarananda. A hazánkban is ismert jógamester nem először fordul meg Szombathelyen, ráadásul közel harminc éve jár már Magyarországra, úgyhogy nagy tisztelője a városnak és az országnak. Rövid beszédében hazánk ősi kultúráját és Szombathely színes történelmét méltatta.
A jógáról és saját céljáról ennyit mesélt: a feladata, hogy elhozza a fizikai, lelki, társadalmi és spirituális egészséget az emberek számára. Társadalmi egészség alatt magyarázta azt érti, hogy az emberek drog és bűncselekmények nélkül, tisztán éljenek. A spirituális egészségnek pedig az alapja az emberek közötti tolerancia. A jóga a test, az elme, és a lélek egészségének legősibb tudománya. Előbb létezett, mint a hinduizmus. A környezettudatosabb élet fontosságát is kiemelte.
A beszélgetés végeztével az újságírók felelősségét is hangsúlyozta, mert a média olyan hatalom, amely megváltoztathatja az embereket, pozitív irányba terelheti őket.
A polgármester, dr. Ipkovich György még fontosnak tartotta megjegyezni: a nagykövettel a gazdasági életről is ejtettek szót: Az indiaiak a szombathelyi ipari park után is mutattak érdeklődést.