Csütörtökön ünnepelték a szombathelyi Bartók Béla Zeneiskola alapításának 110. évfordulóját. Az ünnepségen kiállítást nyitottak az iskola történetéről, és koncertet adtak a zenetanárok.
Az iskolát a város részéről Horváth Soma alpolgármester köszöntötte.
Az iskola története
A szombathelyi zeneiskolát 1909-ben alapították, korábban a Zenekedvelők Egylete oktatott zenét a városban. 2016-ban vették át a korábbi zeneegyleti iskola vagyonát, személyi állományát, azóta a város intézményeként működik.
Egy ideig a Kultúrpalotában működött az iskola, az épületet 1919-ben az állam lefoglalta múzeum céljára, ma is itt működik a Savaria Múzeum. 1932-ben kapott Önálló kétemeletes épületet a Szily J. u. 4. szám alatt: kamarateremmel, 9 tanteremmel, igazgatói szobával, előtérrel és altiszti lakással.
Miután az 1945. márciusi nagy bombatámadáskor megsérült a Városháza, és hely kellett a polgármesteri hivatalnak, a zeneiskolát átköltöztették a Hollán Ernő utca 11. alatti egyemeletes épületbe. 1949-ig tanítottak itt, majd rövid időre visszakapták eredeti épületüket. Még ugyanebben az évben ismét költözködniük kellett, ezúttal az építészetileg nagyon szép, copf stílusú Eölbey-házba, a Szily J. u. 2-be.
Húsz évig itt működött a zeneiskola, amikor elkészült az új, jelenleg is használt épület. Az iskola 1956 óta viseli Bartók Béla nevét.
A zeneiskola és a mellette álló Bartók Terem, egykori zsinagóga épületeit
pár éve bemutattuk már
Szombathely régen és ma - A zsinagóga és a zeneiskola épületei
2014.
August
08.
17:56
.
Kedves Olvasó!
Kérjük, támogasd havonta rendszeresen a Nyugat.hu szerkesztőségének a munkáját! Mert veletek együtt tudjuk kideríteni, megírni, megmutatni, hogy mi történik körülöttünk.
Köszönjük!