Ásító inas, Golgota és Munkácsy kosztümje – mindez Szombathelyen

Munkácsy képei mellett személyes tárgyait, köztük egy szép hímzett mellényt is láthatunk majd a Képtárban.

A kiállítandó anyag az Amerikában élő műgyűjtő Pák Imre tulajdona, övé egyébként a legnagyobb külföldi Munkácsy gyűjtemény. Pák egyébként tavaly hozta Magyarországra az alkotásokat, ezeket a Magyar Nemzeti Galériában, majd több vidéki városban is bemutatták, most a szombathelyiek is megtekinthetik őket.

A gyűjteményben szerepel két kortárs alkotó: Rippl-Rónai József és Hans Temple Munkácsyt ábrázoló műve, s a művész személyes tárgyai is tárlókba kerülnek. A kiállítandó festmények között láthatók lesznek népi zsánerképek, mint például a híres Ásító inas, láthatjuk a párizsi korszak szalonképeit, melyek a nagypolgári élet jellegzetes helyszíneit ábrázolják, mint a Két család a szalonban és az Apa születésnapja, illetve a késői korszak vallásos tárgyú műveit is. Ilyen az a két nagy méretű un. redukció is, mely a Debrecenben látható Krisztus trilógiához készült (Golgota, Krisztus Pilátus előtt).

A békéscsabai Munkácsy múzeumból a művész személyes tárgyai érkeztek Szombathelyre
Köztük a festő ezüstpohara, sétapálcája, ecsetei, valamint egy ezüst babérkoszorú, melyet Munkács – a szülőváros – készíttetett a művész tiszteletére. A látogatók egy különlegesen szép hímzett mellényt is láthatnak Munkácsy kosztümgyűjteményből, melynek darabjai több alkotásról is visszaköszönnek.

A hat hétig látható kiállítást több rendezvény is kíséri: táncházat, komolyzenei koncertet, a korszak bútorművességét bemutató előadást, tudományos konferenciát, gyermekvetélkedőt is szerveznek az érdeklődőknek, akiket a művész születésnapján február 20.-án külön meglepetés vár.

A Munkácsy kiállítás 12-én nyílik, és február 25-ig lesz látogatható. Érdemes körültekintően megszervezni a látogatást: a Salvador Dali kiállítást ugyanis csak január 21-én bontják, vagyis egyetlen jeggyel két géniusz alkotásait is megnézhetik, akik ezekre a napokra időzítik a látogatást. De érdemes akár egy kísérőrendezvénnyel kötni össze Munkácsy alkotásainak megtekintését.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kultúra