Megegyezhet a bűnöző és az áldozat - Az elkövető akár a börtönt is megúszhatja

Képzeljük el, hogy ellopják és totálkárosra törik az autónkat. A tettes megkerül, a bírósági tárgyalás előtt aztán egy közvetítő segítségével megegyezünk vele, hogy kifizeti a kocsi árát. Ezek után kezet fogunk, majd útba ejtjük az első autókereskedést…

Anyagi és erkölcsi elégtétel
Az országgyűlés december közepén fogadta el az ún. büntetőügyekben alkalmazható közvetítői tevékenységről szóló törvényt, amelynek mintájául az Európa szerencsésebb vidékein fekvő országok gyakorlata szolgált. A parlament ezzel tulajdonképpen uniós kötelezettségünknek tett eleget, egyúttal viszont új jogintézményt vezetett be hazánkban.

Mi is az a közvetítői eljárás? Régóta ismert már a peren kívüli megegyezés lehetősége Magyarországon is, ezt azonban a Polgári Törvénykönyv (PTK) fogalmazza meg. Hasonló eljárásra a Büntető Törvénykönyv (BTK) eddig nem adott lehetőséget.

Az eljárás lényege a következő: a bűncselekmény elkövetője és sértettje egy közvetítő (mediátor) segítségével megegyezik a kártérítés módjáról, mértékéről. A megállapodást közokiratba foglalják, ezt követően a sértett kára megtérül, és erkölcsi elégtételt is kap. Az elkövető pedig - a bűncselekmény súlyától függően - részben, vagy akár teljes mértékben megúszhatja a felelősségrevonást.

Kötelező az önkéntesség
Az eljárás alkalmazható a személy- és vagyonelleni, valamint közlekedési bűncselekményekre, persze, a törvény rendkívül sok feltételt tartalmaz, így például a felső határt az öt évig terjedő szabadságvesztés büntetési tételhatárnál húzza meg. Ennél súlyosabb bűncselekménynél nincs lehetőség a módszer alkalmazására.

További feltétel, hogy kötelező az önkéntesség, de az eljárást a két félen kívül az ügyészség és a bíróság is kezdeményezheti.
Dr. Spitz János, a Vas Megyei Bíróság kollégiumvezetője szerint viszont több tisztázatlan része is van a törvénynek. A jogszabály például nem tér ki a családon belül elkövetett bűncselekményekre, az eljárás egyúttal lehetőséget nyújthat a büntetőeljárás késleltetésére is. Felmerül az alkotmányos alapelvekkel való ütközés kérdése, és az is, hogy nem sérül-e a jogbiztonság elve és az ártatlanság vélelme.

A szakemberek szerint azonban a módszernek több az előnye, mint a lehetséges hátránya. Ha az állam számára nyújtott előnyöket nézzük, akkor várható, hogy gyorsulnak a büntetőeljárások, hatékonyabb lesz a bűnüldözés, csökken a börtönök leterheltsége, ezzel költségmegtakarítás érhető el.

A társadalmi előnyök inkább elviekben fogalmazhatóak meg. Ilyen például az, hogy az elkövető szembesül tette következményeivel, ideális esetben ez visszatartja a további törvénysértéstől. A bocsánatkérés megkönnyíti számára a korábbi környezetébe való visszatérést, a szabadságvesztés büntetésének elmaradása pedig ahhoz vezet, hogy "nem kell kijárnia a börtöniskolát". Tény ugyanis, hogy a börtön a leghatásosabb bűnözőképző intézmény.

Egy mediátor a megyében
A közvetítői eljárás bonyolítása a megyei igazságügyi hivatalok feladata. Dr. Krecskó Erika, a Vas megyei hivatal igazgatója elmondta, jelenleg egy képzett mediátruk van, most folyik még egy fő képzése. A megyében még nem került sor ilyen ügyre, de ennek az az oka, hogy az ügyészségnek és a bíróságnak kell mérlegelnie az eljárás várható sikerét.

Az igazgató szerint az idén országos szinten 500-600 eljárás várható, ez a szám azonban két év alatt akár 8-10 ezerre is nőhet. Ehhez pedig további mediátorokra lesz szükség.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet