Sós vagy kénes? De mit tudnak a vasi gyógyvizek?

Magyarország igazi fürdőnagyhatalom, Vas megye sem panaszkodhat.

A rómaiak már évezredekkel ezelőtt igazi „fürdőparadicsomként” tekintettek a Kárpát-medencére. Nem véletlenül, Magyarország területének háromnegyed része alatt található termálvíz vagy gyógyvíz, ami egyedülálló Európában. Az itt előforduló vékonyabb földkéreg miatt 100 méterenként 3°C-kal emelkedik a víz hőmérséklete. Ezért van Magyarországon ilyen sok termálvíz, gyógyvíz, gyógyfürdő. Bátran kimondhatjuk, világhatalom vagyunk gyógyvizekben.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Egészen pontosan: 1370 termálkút, 248 elismert gyógyvíz, 228 elismert ásványvíz, 1 természetes szén-dioxid gáz, 5 minősített gyógyiszap található az országban.

Vas megye is nagyon jól áll ebben a tekintetben. Hogy milyen típusú gyógyvíz van ezekben a fürdőkben, mindjárt ezzel is foglalkozunk, de előbb azért érdemes tisztázni néhány kérdést. Ehhez Babosné Bolfán Beatrixot, a Bükfürdő Thermal & Spa gyógyászati vezetőjét hívtuk segítségül.

Termálvíz és gyógyvíz, a kettő nem ugyanaz

Bár sokan a termálvíz és a gyógyvíz szavakat egymás szinonimáiként emlegetik, van különbség köztük – tudtuk meg. A termálvíznél a hőfok és a vízösszetétel a meghatározó. Természetes feltörésnél akkor beszélünk termálvízről, ha minimum 20°C-os a víz, ha mesterségesen fúrják a kutat, akkor pedig minimum 30°C-osnak kell lennie.

Gyógyvíznek azt nevezhetjük, amelynél fizikai tulajdonsága és kémiai összetétele - oldott ásványianyag-tartalma - alapján klinikai vizsgálatokkal tudják igazolni, hogy a víz alkalmas bizonyos betegségek gyógyítására, vagy jó hatással van egyes betegségcsoportokra.

Ezeknek a vizsgálatoknak szigorú szabályai vannak, orvosi felügyelet mellett zajlanak. Gyógyfürdő ráadásul csak az a fürdő lehet, ahol a fürdőzés mellett teljeskörű fizioterápiás ellátást is nyújtanak, így például különböző pakolások, súlyfürdő, vízalatti torna, vízalatti vízsugármasszázs, szénsavas kádfürdő, masszázs is elérhető.

Többféle gyógyvíz létezik

Annál hatásosabb egy gyógyvíz, minél magasabb az ásványianyag-tartalma. Többféle gyógyvíz létezik: vannak sós, kénes, radonos, vasas és jódos-brómos vizek. Vas megyére az alkáli-hidrogénkarbonátos gyógyvíz a jellemző.

Bük

A bükinek ezen belül magas a kalcium-, magnézium- és fluortartalma, valamint a só- és a szénsavtartalma – ezek együttesen adják különleges illatát és színét. A gyógyfürdő múltja 63 évre nyúlik vissza: 1957-ben találtak itt gyógyvizet földgáz és kőolaj helyett. 1280 méter mélyről, 58°C-os víz tört fel. A büki gyógyvíz nemzetközi összehasonlításban is magas, több mint 15.000 mg/l oldott ásványianyag-tartalommal rendelkezik. Ennek tulajdonítható jellegzetes színe és illata. A fürdő 1962-ben nyitott meg, 1965-ben minősítették vizét gyógyvízzé.

Derék- vagy lábfájdalom? Gyógyvíz!

A büki gyógyvíz hatásos valamennyi mozgásszervi betegség kezelésére, az ortopédiai és idegsebészeti műtétek utáni rehabilitációban, és a baleseti utókezeléseknél is nagy segítség. Magas magnéziumtartalma jó hatással van az izomműködésre, kalcium- és a fluortartalma miatt pedig kiváló csontritkulás kezelésére. Babosné Bolfán Beatrix kiemelte, hogy a csontritkulás - néma kórnak is nevezik, mivel sokáig nincs egyértelmű tünete - nagyon alattomos betegség, nem is gondolnánk, hogy Magyarországon közel egymillióan szenvednek tőle, sokan nem is tudnak róla.

Hatékony a sárvári is

Ami a sárvári fürdőt illeti, vizének összetételéről részletes leírást találunk a Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő oldalán. Sárvár környékén 1200 méteres mélységből 43°C-os, 2000 méterről magas sótartalmú, 83°C-os gyógyvíz tör fel. A 83°C-os gyógyvíz fontos alkotórésze a nátrium-klorid, a hidrogén-karbonát, a jód, a bróm, a fluor, és számos nyomelem. A magas sótartalmú gyógyvízből lepárlással állították elő a híres Sárvári Termálkristályt.

A sós kádfürdő hatékonyan alkalmazható egyes mozgásszervi, nőgyógyászati és bőrgyógyászati megbetegedések esetén. A gyógyfürdő területén található medencékben az alkáli-hidrogén-karbonátos gyógyvizet használják. A sárvári gyógyvíz kiválóan alkalmas mozgásszervi megbetegedések gyógykezelésére, az ortopédiai és idegsebészeti műtétek utáni rehabilitációra, sportsérülések utókezelésére, neurológiai tünetegyüttesek, krónikus légzőszervi betegségek esetén, a légutak heveny gyulladása után és izomlazító fürdésre.

Celldömölki gyógyfürdő

A fürdő 2005-ben nyitott meg, kútjának vizét pedig 2007-ben törzskönyvezték, ekkor kezdődött meg a gyógyászati felhasználása. Magas nátrium-hidrogén-karbonát, kloridos, szulfidos víz, mely kalciumot, magnéziumot, fluoridot is tartalmaz. A Vulkán Gyógy- és Élményfürdő vize kiváló mozgásszervi panaszok kezelésére.

Gyógyvizes medencefürdő, kádfürdő, súlyfürdő, víz alatti vízsugármasszázs, víz alatti csoportos gyógytorna, szénsavas kádfürdő, iszapkezelés, orvosi gyógymasszázs is elérhető, és 18 év alattiak számára gyógyúszásra is van lehetőség.

Szentgotthárd

A nátrium-hidrogénkarbonátos, CO2-t tartalmazó víz elősegítheti a mozgásszervi betegségek kezelését, sportsérülések utókezelését, jótékony hatással lehet neurológiai panaszok, valamint érrendszeri rendellenességek kezelésére, izomlazító fürdésre. Enyhítheti a kopásos ízületi megbetegségek, gerincproblémák okozta panaszokat, hatékony kiegészítője lehet a különböző fizioterápiás és reumatológiai kúráknak.

Mesteri

Meg kell említenünk Mesterit is. Közel 2000 méter mélységből 60-70°C közötti kalcium-, nátrium-, hidrogénkarbonátos, szénsavas, kevés szulfidot tartalmazó víz tört fel a 1960-as években itt, a strandfürdő néhány év múlva nyitotta meg kapuit. A magas hőfok eleinte gondot jelentett, hiszen akkoriban nem volt egyszerű feladat a víz kellő mértékű hűtése. A minősítési eljárás 2006 végén zárult, tehát több évtizedet kellett várni arra, hogy hivatalosan is gyógyvíznek minősítsék a vízét. A mesteri gyógyvíz mozgásszervi betegségek, reumás panaszok esetén kedvező hatású, de szénsavassága miatt jótékonyan hat a vérkeringésre is.

Évente kétszer jár!

A szakemberek azt mondják, a legjobb kúraszerűen gyógyfürdőzni. Tíz alkalom már kifejezetten hatásos, főleg, ha kezelések is társulnak hozzá. Bár a köztudatban az a kép él a gyógyfürdőzésről, hogy az idősebbek passziója és nekik való, ez nem igaz. Nem biztos, hogy sokan tisztában vannak vele, de fürdőkúra minden érvényes magyar taj-kártyával rendelkező 18 év feletti állampolgárnak kiírható, évente két alkalommal. Az adott gyógyfürdőbe be kell jelentkezni, ahol a reumatológus főorvos felírhatja a kúrát. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől támogatást kap a fürdő, illetve kiegészítő díjat fizet a beteg, aminek árát a fürdők határozzák meg.

A büki fürdő gyógyászatvezetője azt mondta, azért is fontos erről tudni, mert vannak olyan betegségek, tünetek, amelyek korábban a fiatalabb korosztálynál még nem jelentkeztek. Napjainkban már őket is érintik az ülőmunka, a rossz tartás, a mozgásszegény életmód, valamint a stressz miatt kialakult fájdalmak, betegségek. Itt érdemes megjegyezni, hogy közérzetjavító szerepük is van a gyógyvizeknek. A meleg víz stresszoldó hatású, és ahogy a levegőbe kerülő ionokat belélegezzük, erősítjük a légzőizmokat, közben relaxálunk.

Egyébként egyre több gyógyfürdő készít gyógyvizéből gyógyvízalapú kozmetikai termékeket, így Bük és Sárvár is.

Nem szabad túlzásba vinni

Természetesen vannak olyan panaszok, betegségek, amelyeknél nem javasolt a fürdőzés. Súlyos szív- és érrendszeri betegségekre nincs jó hatással, trombózis, rosszindulatú daganat esetén és várandósság, akut gyulladásos betegségek esetén szintén kerülni kell a gyógyfürdőket.

És a fürdőzésnek is megvannak a szabályai. Fontos, ha valaki elmegy egy gyógyfürdőbe, 20-30 percenként tartson szünetet, jöjjön ki a medencéből és pihenjen, valamint fontos a folyadékfogyasztás, mivel a gyógyvíz segíti a salakanyagok távozását. Ha valaki túl sokáig marad a vízben, rossz közérzet, gyengeség jelentkezhet. Sokan esküsznek arra, hogy nem zuhanyoznak le fürdőzés után rögtön, mert a pórusokon át így tovább fel tudnak szívódni a hatóanyagok, és a bőrre is jótékony hatása van a gyógyvíznek. „Ezt mindenki maga dönti el” – zárta Babosné Bolfán Beatrix, aki hozzátette, nagyon szerencsések vagyunk, hogy ilyen sok gyógyvizünk van, legyünk rá büszkék és használjuk ki a lehetőséget.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Helyek