„Szemenye és a környéke tele van szeméttel, mindenfelé fújja a szél” – ezzel hívott fel minket kedden olvasónk, akitől fotót is kaptunk. Mint kiderült, a fák, a földek tele vannak fóliadarabokkal, amelyeket a Zero Waste Group hulladék újrahasznosítással foglalkozó kft. szemenyei telephelyéről kapott fel az erős szél.
Úgy tudja, nem először fordul elő ilyen. Hozzátette, igaz, hogy szedik az emberek a szemetet, de szerinte vannak olyan területek, ahonnan képtelenség összetakarítani a fóliadarabokat, melyeket folyamatosan messzebbre fúj a szél. Attól tart, délután még nagyobb szél várható, még több hulladék lesz a környéken. Abban bízik, azzal, hogy felhívta lapunkat, sikerül elérni, hogy ez többet ne forduljon elő.
„Már a kámi dombról látni, hogy Szemenye tele van szeméttel, ez borzasztó” – tette hozzá.
Olvasónk telefonhívása után felkerestük a Zero Waste Group ügyvezetőjét, aki elmondta, évente körülbelül kétszer küzdenek a problémával.
Elmagyarázta, az újrahasznosítóba bálákban szállítják ide a leselejtezett csomagolóanyagokat, ami valójában nem szemét, hanem hulladék, hiszen újrahasznosítható. És így nekik alapanyag, ami korábban hulladéklerakóba került és ment a föld alá. De gyakran előfordul, ha sokat állt a bála (esőben, napsütésben, hidegben), akkor elpattan a báladrót, könnyen belekap a szél a csomagolóanyagba, vagy eleve rosszul bálázták össze. „Sokszor mire ideér a bála, már nem is igazán bála” – jegyezte meg az ügyvezető.
Ezeket a bálákat három oldalról védett kültéri betontárolókba teszik. Úgy alakították ki a tárolókat, hogy a jellemző széljárás, az északi, északnyugati szél ne tudja az újrahasznosítandó csomagolóanyagokat felkapni, de, amikor erős a déli, délnyugati szél, az feladja kollégáinak a leckét.
A cég munkatársai ilyenkor rögtön elkezdik összegyűjteni a fóliadarabokat. Az ügyvezető elmondta, kollégái tegnap is kint voltak, ma is, ha kell, akár több napon át szedik a hulladékot, aminek nagy részét már sikerült összegyűjteni. Ilyenkor a termelésből esnek ki, ami persze a cégnek sem jó. Ezért is vannak azon, hogy teljesen megszüntessék a problémát és persze azért is, hogy a szél ne hordja ki a hulladékot a telephelyről.
Ennek érdekében az utóbbi időben öt méter magas betonfalakat húztak fel, és próbahálózásokat végeznek. Az ügyvezető hozzátette, lépésről lépésre haladnak, már sokkal kisebb a felület, ahol probléma lehet, de a teljes sikerhez idő kell. A környéken élők türelmét kérte az ügyvezető.
Kíváncsiak voltunk, ha már egyszer egy újrahasznosítóról van szó, mi lesz a csomagolóanyagokkal, hogyan hasznosulnak. Az ügyvezető elmondta, a fóliát előválogatják, feldolgozzák, tüzelőanyag lesz belőle. A méretre vágott kész anyagot zárt teherautókon cementgyárakba viszik, ahol elégetik, így nem használnak földgázt a cement előállításához. A fólia elégetésével keletkezett hamu bekerül a cementbe, így hasznosul 100 százalékban a fólia.
Az ügyvezető beszélgetésünk végén nyomatékosította, folyamatosan fejlesztenek, a cél az, hogy rövid időn belül az erős déli szél se okozzon problémát.