A Népszava számításai szerint a kormány 2022 vége óta jelentős összegeket utalt különböző cégeknek és intézményeknek „rezsivédelem” címen, elsősorban a Magyar Villamos Műveknek (MVM). A 64 kormányhatározat adatait összesítve kiderült, hogy 2022-ben 769 milliárd, 2023-ban 2400 milliárd, míg tavaly 1300 milliárd forintot fordított erre a célra. Ez az összeg meghaladja az állam honvédelemre és a rendőrségre fordított kiadásait, míg a családi pótlékra ennek csupán a felét, kulturális kiadásokra pedig harmadát költötte a kormány az elmúlt három évben.
A lap emlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány 2022 közepén, az európai energiaárrobbanás csúcsán jelentette be a rezsivédelmi alap létrehozását, amelynek célja a lakossági díjak védelme és az energiaár-emelkedés mérséklése volt.
A lap szerint
a lakossági rezsit a kormány valójában nem közvetlenül a háztartások, hanem az állami tulajdonban lévő MVM pénzügyi támogatásán keresztül finanszírozta.
Az intézkedés látszólag indokolt volt, mivel az MVM az orosz gázt tőzsdei áron – vagy annál is drágábban – szerezte be, miközben azt a lakosság számára a 2014-ben befagyasztott, alacsony árakon kellett értékesítenie, különösen a tőzsdei árak elszállása idején.A földgáz piaci ára 2022-ben Vlagyimir Putyin háborúja miatt 20-30-szorosára nőtt, és az Orbán-kormány rezsicsökkentési politikáját valójában a magyar adófizetők 5000 milliárd forintjából tartotta fenn. A lap szerint ennek jelentős része végül Oroszországban landolt, ahol vélhetően az Ukrajna elleni háború finanszírozására fordították.