„Nagyon bizakodó vagyok! Ha a közgyűlés elfogadja a 2025-ös költségvetési előterjesztésben szereplő 11 millió forintot, amit erre szánunk, akkor idén is lesz 1000 fa program” – mondta megkeresésünkre Németh Ákos, környezetvédelmi tanácsnok. Azért hívtuk fel őt, mert olvasónk azt kérte: járjunk utána, miért nem hallani még semmit az idei 1000 fa programról. Tavaly ilyenkor már javában lehetett igényelni a facsemetéket és a balkonnövényeket az erre létrehozott felületen. „Kár lenne, ha ez a kezdeményezés is befulladna pedig biztos, hogy van rá igény, kereslet” – jegyezte meg olvasónk.
A program lényege röviden az, hogy az önkormányzat facsemetéket és más növényeket vásárol, amelyeket ingyen odaad a szombathelyieknek, akik vállalkoznak az elültetésükre és gondozásukra.
És valóban, 2024-ben már február elején regisztrálhattak a szombathelyiek. A családi házakban élők összesen 3600 facsemetét kaptak a várostól, a társasházakban élők pedig balkonnövényekre pályázhattak: paradicsomra, paprikára, muskátlira, levendulára. Tavaly több mint 30 millió forintot költött erre az önkormányzat, lényegesen többet, mint amire az idén lehetősége lesz.
Ha a közgyűlés rábólint az 1000 fa programra, akkor is csak facsemetéket osztanak, balkonnövényeket idén nem kapnak a szombathelyiek. Ennek anyagi okai vannak, a városnak még szorosabbra kell húznia a nadrágszíjat, mint az elmúlt években. „Egy elültetett fának nyilván komolyabb környezeti hatása van, ezért döntöttünk csak a facsemeték mellett” – jegyezte meg a tanácsnok.
Ha lesz 1000 fa program, akkor csak ősszel osztják a facsemetéket, így a regisztrációra még várni kell.
Nemcsak lapunkat, Németh Ákost is többen megkeresték már az 1000 fa programmal kapcsolatban a szombathelyiek közül, hiszen korábban hatalmas volt az érdeklődés a növények iránt, a legtöbbször rekordgyorsan „elkapkodták” azokat. De a végleges döntés a február végi közgyűlésen születhet meg a folytatásról.
Honnan indult az 1000 fa program?
A jelenlegi városvezetés egyik korábbi, 2019-es választási ígérete volt, hogy egy év alatt ezer fát ültetnek a városi közterületeken. El is kezdték, de aztán közbeszólt a valóság: kiderült, hogy közterületen nem olyan egyszerű ezer fát elültetni. Közben a koronavírus-járvány is megakasztotta az akciót.
A közterület esetében engedélyek kellenek, közbeszerzést kell indítani, meg az összes, önkormányzati fejlesztéseknél szokásos bürokratikus utat végigjárni. Ráadásul Szombathely nem is áll rosszul köztéri fákkal. Ekkor vonták be a lakosságot, hiszen teljesen mindegy, hogy az utcán vagy mondjuk egy családi ház kertjében termeli az oxigént az a fa. A városi környezetre így is ugyanolyan pozitív hatással van. Aztán újabb lépésként jöttek a társasházak és a balkonnövények, amelyek a tervek szerint idén kimaradnak, de talán majd jövőre sorra kerülnek.