Így fürdőztek nagyszüleink Szombathelyen a Perintben

A népfürdőn készült képek megidézik a boldog békeidőket.

Szombathelyen a népfürdő 1905. június 29-én nyitotta meg kapuit a mai Haladás Sportkomplexum mögötti Perint-szakaszon. Bár a határozat a város részéről már 1904. június 20-án megszületett, az ötezer koronás beruházást a pénzhiány hátráltatta.

A szombathelyi népfürdő
1934-ben így nézett ki a népfürdő
Fortepan / Nagy Emese
A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

A népfürdő Múltbanéző - Strand a Perint-parton 2009. March 12. 07:06 és jégtermelő kialakításához fel kellett duzzasztani a Perintet, ehhez pedig zsilipet kellett építeni. Továbbá a strandkultúra kiszolgálásához kabinokat és kerítést is fel kellett húzni, valamint a medencetisztítást is elvégezni.

Habár ingyenesre tervezték, végül a népfürdőre 6 fillérért lehetett bemenni, a kabinhasználat pedig további 14 fillérbe került. Azért igyekeztek kedvezni a fürdővendégeknek, hiszen a férfiak reggel 6 és 7, illetve 19 és 21 óra között, a hölgyek reggel 7 és 9, valamint 17 és 19 óra között ingyenesen vehették igénybe a strandot, a katonák pedig kedden és pénteken 16 és 17 óra között használhatták díjmentesen.

A szombathelyi népfürdő
Korlát is volt, ezen könnyebb volt bemelegíteni úszás előtt
Fortepan / Nagy Emese

A népfürdő végül nagy siker lett. Már az első évében ötezer fizető és tízezer ingyenes vendége volt. A töretlen népszerűség miatt 17 évvel később megbízták Niessner Aladár műszaki tanácsost a fürdő bővítésével. Az új strand 1922. július 9-én fogadta az első fürdőzőket, de az egyre növekvő igényeket a nagyobb mérete ellenére sem tudta kiszolgálni. Szombathelyen 1934-ben ezért újabb fürdő nyílt.

Ebből a korszakból származnak Nagy Emese fotói is, amelyek a népfürdő mindennapjait mutatják be. Mosolygós fiatalok élvezik a napsütést és a fürdőzést. A kor fürdőruha divatja is jól megfigyelhető, a férfiak is többnyire egyrészes, felsőtestet is takaró szettekben vannak.

A szombathelyi népfürdő
Az ifjúság és a hűs habok - a képre kattintva galéria nyílik
Fortepan / Nagy Emese

Akkor még nem sejtették, hogy ez az idilli állapot nem tart örökké. 1945-ben ideiglenesen le is zárták a népfürdőt, amely a szovjet csapatok táborhelyévé alakult. 1960-ra visszatért a strand népszerűsége, ám az 1965-ös árvíz megrongálta a népfürdőt is. Ma pedig már nyoma sincs az egykori fürdőhelynek.

adó 1% nyugat.hu 2025

Segítsd a szabad újságírást helyben is! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A szabad sajtót egyre több támadás éri, és a világot ellepik a hamis hírek. Támogassatok minket adótok 1 százalékával, hogy egy olyan országban élhessetek, ahol gyakorolhatjátok a jogaitokat.
Tovább a felajánláshoz!
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Múltbanéző