Olvasóink közül talán néhányan még emlékeznek, néhány évvel ezelőtt a kormány óriásplakátokon tájékoztatta az állampolgárokat, hogy Brüsszel nem tiszteli Magyarországot, és ez így nincs jól.
Hogy sikerült-e kivívni időközben Brüsszel tiszteletét, az lehet vita tárgya, azt viszont nem, hogy láthatóan az időjárás sem tiszteli Magyarországot. Miután hetekig, hónapokig nem volt rendes eső, a viharok és a nagy esők nem átallottak a – papíron legalábbis – legnagyobb nemzeti ünnepünkön megérkezni, veszélyeztetve a gigantikus és szupertitkos fővárosi tűzijátékot, a frappáns központi szónoklatokat és a szabadtéri rendezvények ezreit.
Szombat reggel Szombathely felett is borult az ég, a pocsolyák arról mesélnek, hogy éjjel esett is, de a városi ünnepséget nem veszélyezteti a hirtelen érkezett hidegfront.
No nem mintha tömegek jöttek volna el a Szent István-szoborhoz reggel 10-re. Néhány tucatnyian lehetnek itt a szereplőkön és a protokoll vendégeken kívül, pont úgy, mint az előző évek akármelyikén.
A városi képviselők egész szép számmal itt vannak, ráadásul mindkét oldalról, Hende Csabát nem látjuk, egy másik országgyűlési képviselőt, Balassa Pétert (Jobbik) viszont igen.
A többi VIP-vendéget nem sorolnám fel, azt viszont érdemes megemlíteni, hogy itt van a Szombathelyre menekült pakisztáni család is, akivel három évvel ezelőtt készítettünk interjút
Az ünnepi szónok Horváth Soma, aki – megadva a beszéd alaphangját - egy Göncz Árpád-idézettel kezd: „A történelmet nem mi csináljuk, hanem a történelem formál mibennünket."
A szombathelyi alpolgármester ezek után Szent István ismert intelmét idézi:
„az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő.”
Ezt a gondolatot korábban is gyakran idézték ezen a napon a liberálisabb gondolkodású szónokok, de vehetjük akár válasznak is Orbán Viktor meglehetősen
bumfordira sikerült
Mi a stratégia, ha a miniszterelnököd surmó, és egyre nagyobb ostobaságokat mond?
2022.
July
25.
18:53
tusványosi beszédére.
Az alpolgármester az államalapító király szellemi örökségéből az összetartozásra és az elfogadás fontosságára teszi a hangsúlyt, majd a vége felé egy egyértelműbb áthallás érkezik egy újabb Göncz Árpád-idézet formájában. A köztársasági elnök 1990. augusztus 20-i beszédében a következőket mondta Ópusztaszeren:
„Mindig van, aki megpróbál, akár a közösség kezéből kapott hatalmával is, visszaélni. Az ilyen embert meg kell tanítsuk a köz tisztességes szolgálatára. Mint ahogy nekünk magunknak is meg kell tanulnunk szolgálni”.
Az ünnepség – amely nagyjából a hagyományos forgatókönyv szerint zajlott - közreműködött még Szombathely Város Fúvószenekara, az MH12 Arrabona Légvédelmi Rakétaezred Díszalegysége, Prikazovics Ferenc, a Berki Vonósnégyses, Szilágyi-Varga Diána és az Ungaresca Senior Tánccsoport.
Ez utóbbiak most katonanótákra táncoltak. Nem emlékszem, hogy korábban lett volna ilyen, de aki kitalálta, annak elismerés jár, mert a műsorszámmal finoman, de nagyon hatásosan belecsempészték az ünnepbe azt a tényt, hogy a szomszédban háború zajlik, és a világ sokkal labilisabb, mint akár egy évvel ezelőtt.
Az esemény végén Nemény András polgármester és Horváth József pápai prelátus szegte meg az új kenyeret, és ha babonás lennék, mindenképp jó jelnek venném, hogy a szeletelés közben kisütött a nap.