Kísérletek a súlytalanság állapotában: a tanító űrhajós

Chris Hadfield kanadai asztronauta, amikor éppen nem a munkájába temetkezik a Nemzetközi Űrállomáson, akkor az internet népének mesél arról, milyen dolgok történnek az emberrel gravitáció nélkül.

Mintha nem becsülnénk meg eléggé a Nemzetközi Űrállomást, legalábbis nem sűrűn érzékeljük a jelenlétét. A mindennapi hírek közé alig-alig, csak különleges alkalmakkor fér be, pedig ha úgy vesszük, az emberiség leggyorsabb menetrend szerint haladó járatáról beszélünk, hiszen alig másfél óránként megkerüli a Földet. Persze nem is lélegzetelállító fekete lyukakkal és idegen civilizációkkal ismerkednek az űrhajósok odafenn, hanem ennél - az átlagember számára legalábbis - jóval unalmasabb, illete bonyolultabb dolgokkal. Ezért is kirívóan örvendetes, hogy egy kanadai asztronauta, Chris Hadfield arra adta a fejét, hogy amikor éppen nem a méréseiben van nyakig, akkor ismeretterjesztő videókat küldözget a bolygónkra.

Kit ne érdekelne a súlytalanság?

Voltaképpen minden üzenete erre az egyszerű kérdésből indul ki: igen, mindenkit érdekel, hogy mi és hogyan viselkedik akkor, amikor nem hat rá a tömegvonzás. Ebben a videóban például azt mutatja be egy érdeklődő kérésére, hogy lehet-e sírni az űrben:

Egy következő teszt során azt próbálta ki, mi történik, ha egy ronggyal jó sok vizet szív fel, majd kicsavarja azt. Otthon, a mosogatótálca felett ez nem is volna kérdés, itt azonban olyasvalami következik be, amire talán senki nem tippelne. Persze lehet bátran próbálkozni: mi lesz a színtelen, szagtalan, életet jelentő folyadékkal, ha kipréselik egy textíliából?

Hadfieldnek nem ez az első, és nem is az utolsó kísérlete, aminek alanya a víz - hiszen egy olyan anyagról van szó, ami elvileg ugye felveszi a formát, amibe töltik, a súlytalanság állapotában azonban egészen szórakoztatóan (ijesztően?) viselkedik. Mint egy külön entitás. De a test is külön entitásként viselkedik, amikor először belekóstol a kozmoszi életformába, mint az egy másik videóból kiderül.

Rutinos rókázás

Ebben egy fiatal lány azt kérdezte meg: megbetegedhetnek-e az űrben? A válasz profán és kézenfekvő: először mindenki úgy érzi, hogy totál beteg.

A tested meg van zavarodva. Szédülsz, a kaja összevissza lebeg a gyomrodban, mert te is lebegsz, amit látsz, az nem egyezik meg azzal, amit érzel - szóval rádjön a hányinger

- mondja Hadfield. És azt is, hogy ilyen alkalomra van egy igazán spéci, duplafalú zacskójuk, mert hát a helyzet az, hogy a hányást sajnos nem szórhatják csak úgy ki az univerzumba, az bizony velük marad hónapokig (de legalább hermetikusan lezárva a szemetesben).

Felmerült az is, hogy hogyan lehet aludni az űrben, hiszen nem lehet csak úgy lefeküdni egy ágyra, szinte lehetetlen küldetés lehet álomba merülni - gondolná az ember, pedig ennek épp az ellenkezője a helyzet: a kanadai szerint vannak jó kis falhoz rögzített hálózsákjaik, és a legjobb, hogy nem kell matrac és párna, ezek nélkül is tökéletes ernyedtségben tudnak pihenni, mert a gravitáció hiányának hála nem kell se fejet, se mást megtartani alvás közben.

Az 53 éves Hadfield nem csak Kanada első űrhajósa, de a jelek szerint az egyik legjobb feje is, ráadásul ő az, aki a Twitterén keresztül káprázatos fotókon mutatja meg, milyen a Föld az űrállomás fedélzetéről, 360 kilométeres magasságból nézve. Aki további videóira is kíváncsi, az ide kattintson.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech