A Vas Megyei Temetkezési Kft. adatai szerint Szombathelyen összesen öt lezárt köztemető van. Nemrég a gyöngyösszőlősi temetőben Az elmúlás, a szépség és a természet egybefonódása - Az egykori gyöngyösszőllősi temetőben sétáltunk February 04. 11:28 tettünk egy sétát, most a fél évszázada lezárt kámoni sírkertben barangoltunk. A bejárati vaskapun csak egy fűkasza-damilból rögtönzött „zár” van, lepattintva komótosan nyílik a kapu.
Kámon ősidők óta lakott település. A falut 1950-ben csatolták Szombathelyhez, majd nemsokára, 1963-ban be is kellett zárni a temetőt.
A több mint fél évszázad elteltével lassan feledésbe vesznek a sírok. Egyre több emlékhelyet ölelnek át és takarnak el a borostyánok.
A területen tobzódnak a vadvirágok. Óvatosan lépkedünk az ibolyák és a kankalinok szőnyegén. Jöttünkre csak két feketerigó jelez hangosan, aztán jól össze is vesznek.
Bár a hozzátartozók már nagyon idősek, ennek ellenére még találtunk gondozott helyeket, mécseseket. De egyre több az eldőlt sírkő és a szinte teljesen szétmállott fakereszt.
Pedig ennek a temetőnek is gazdag múltja van. Többek között itt nyugszik a Saághy-család, és a Kámoni Arborétumot alapító Saághy István édesapja. Bár maga az alapító nem itt lelt végső nyugalomra, mert dr. Saághy István a háború elől Ausztriába menekült, a halál is ott érte.
Itt található Szombathely talán egyik legnagyobb mauzóleuma is, melyben a Reiszig-család temetkezett. A család tagjai a 19. század óta jelentős szerepet töltöttek be a település és a környék életében. Ottjártunkkor a mauzóleumon épp kisebb javításokat végeztek, mint megtudtuk, a Reiszig család kérésére.
Ahogy mondani szokták, igazán akkor hal meg valaki, ha elfelejtik.
Életünk folyóirat
https://vasmegyeitemetkezes.hu/