Szombathelyi „Meleghelyzet” – premier közelből

Augusztus 22-e estéje nem maradt kacagás nélkül. A Cromwell Ifjusági Színtársulat ekkor mutatta be...

Nem mindennapi történetet vittek színre a minap a szombathelyi fiatalok. Produkciókban, mint mindig, most is egy adott kor társadalmi problémáját vették górcső alá, és a benne lévő embereket állították pellengérre, egy csipet abszurd humorral. A mostani, immáron ötödik premierjük, amelyet az MMIK színpadán augusztus 22-e estéjén láthattunk, a melegek életével, mindennapi gondjaival foglalkozott, pimaszul parodizálta azokat a konzervatív nézetű embereket, akik ezt nem hajlandóak elfogadni.

A díszletektől a jelmezekig mindent ők maguk készítenek
A „Meleghelyzet” két alkotója, Horváth Soma, a társulat művészeti vezetője, és Szakály Zsolt, színész mesélték: egy-egy ilyen produkciót hosszú hónapok kemény munkája előz meg, mivel a díszletektől a jelmezekig mindent ők maguk készítenek el. De megéri! Hiszen háromszázharminckét ember kacagta végig a másfél órás előadást. Feiszt Györgyöt, a város alpolgármesterét még a lépcsőn ücsörgés sem riasztotta el…

Diákoké a siker, ám az MMIK kaszált
Az MMIK azonban nem kegyelmezett, a társulatnak ki kellett fizetnie a terembérletet. Nem elég, hogy nyolcvanezer forintot kapcsoltak le róluk, a diákoktól, a próbák alatt besurranók három pénztárcát is elloptak tőlük, és kezdés előtt két órával még a világítással is nekik kellett bajlódniuk.

Szomorú történet poénosan tálalva
A Meleghelyzet amúgy önmagában nem valami vidám történet, egy homoszexuális házaspár (Szakály Zsolt, Horváth Soma) mindennapjairól szól, akiknek van egy fiuk (Bödecs László). A konfliktust a srác idézi elő, meg szeretne házasodni, méghozzá egy konzervatív képviselő, Kevin Keely (Csukovits Balázs) lányát szemelte ki. A szülők kénytelenek heteroszexuálisként viselkedni, legalábbis látszatra, ha azt akarják, hogy fiuk boldog legyen.
Amitől zseniális lett a darab, az a társulat előadásmódjának köszönhető. Már az első öt percben dőltünk a nevetéstől. És ez csak fokozódott, hiszen minden jelenetet egy cseppnyi humorral fűszerezték.

A cél, hogy elfogadtassák a másságot
Mit is mondott erről az ifjú rendező, Horváth Soma?
– Kortól és nemtől függetlenül is szerethetünk valakit. Embernek születtünk, még akkor is, ha vannak hibáink. A szépség pontosan a tökéletlenségben rejlik, mert így emlékezetes, vicces szituációkba keveredhetünk. A szereposztásnál, és a figurák kialakításánál kényesen ügyeltünk arra, hogy kifejezetten a rossz tulajdonságok megformálása miatt szeressen meg minket a közönség. Segítség nélkül persze nem ment volna, de Jean Poiret „Őrült nők ketrece” című műve, és a „Madárfészek” című film jó alapot adtak a hiteles alakításhoz.
Ehhez nem is férhet kétség. Ott volt példának a hisztis és féltékenykedő Albert, aki még sértődöttségével is szerethető figura lett, és meg tudta nevettetni a nézőket.
A történet a mai családok számára is sok mindenben példamutató lehet, például az, hogy a meleg házaspár a mindennapjaikat átszövő konfliktusokat meglepő ügyességgel hidalta át.

Néhány további fellépés
Nem kell félnünk, nem maradunk sokáig a srácok nélkül, legközelebb 26-án láthatjuk őket a Belső Uránia Udvarban. Az igazán fanatikus rajongók pedig utazzanak velük szeptember 9-én Sopronba, a Gyermek és Ifjúsági Központba!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kultúra