De jó ez a Moszkva tér!

Ahol eddig bemutatták, borítékolható volt a siker. A filmes szakma tapsol neki, díjakkal halmozza el, a közönség pedig egyszerűen csak imádja.

Végre Szombathelyen is vetítik az új magyar sikerfilmet, a Moszkva teret.

Egy genrációs film
Végre itt a várva-várt sikerfilm! Török Ferenc: Moszkva tér című mozija a cseh újhullámos filmek hangulatát idézi, mégis egyéni hangú "generációs film", amely az idei filmszemlén kezdte el diadalútját, majd a magyar filmek forgalmazási kálváriáját végigjárva először csak egyetemi klubokban, kulturális fesztiválok exkluzív mozi-programjában volt látható. Viszont ahol bemutatták, ott rögtön kivívta a szakma, a kritikusok és nem utolsó sorban a közönség elismerését az 1989-es esztendő eseményeit egyéni nézőpontból (a rendező saját élményei alapján) vizsgáló, de a politikai eseményeket csak háttérnek használó filmet.

A sztori
1989. április 27-e van, Petya tizennyolcadik születésnapja. A Moszkva téri nagyóra fél kilencet mutat, fiatalok ácsorognak a téren, várják a bulicímeket. Kigler kezében orosz pezsgő durran, Petya beleiszik az üvegbe, orrába fut a szénsav, Royal csúnyán kiröhögi... Csömör megszerezte a címeket, indulhat az este. Fel a "Szabhegy" tetejére, aztán át a várba, buliról bulira, végig a városon.

Hajnalban vissza a "Moszkvára" hamburgerezni, aztán kopás haza. A gimiben kaotikus állapotok uralkodnak. Az érettségi előtti utolsó héten - "a politikai helyzetre való tekintettel" - eltörlik az 1945 utáni töri tételeket, ráadásul a hülye Kiglert átengedik matekból. Irány haza pornót nézni! A srácok lenyúlnak egy szakadt Porschét Kiglerék autótelepéről, azzal virítanak a csajoknak. Este a Moszkván Royal bizniszt ajánl a fiúknak, külföldi vonatjegyeket kéne hamisítani. "Utazás, lóvé, amit akarsz!" Petya bevállalja... Éjszakai fürdővel köszöntik május elsejét a Gellértben, majd hajnalban, a szállóból lopott nádszékekben reggeliznek a Szabadság hídon. Már a ballagáson kiderül, hogy Royal apja valahogy megszerezte az írásbeli érettségi tételeket. Először mindenki hitetlenkedik...

Színészek
A remek zenékkel teletűzdelt (zeneszerző: Temesvári Balázs) filmben csak elvétve találunk profi színészeket, vagy ha mégis, akkor ők a mellékszerepekben alakítanak felejthetetlenül: Pápai Erzsi Boci mamaként remekel, vagy a mozivásznon rég nem látott Béres Ilona (Igazgatónő) játéka melengetheti szívünket a nézőtéren.

A főszereplő Petyát egy fiatal színművészetis, Karalyos Gábor, szerelmét, Zsófit pedig csoporttársa, Balla Eszter játssza.
Csak a dicséret hangján lehet írni az amatőr színészekről: ami Formannak és Kusturicának mindig bejön, Török Ferinél is telitalálat: az a fajta lendületesség, természetesség, amit a szinte az utcáról a kamera elé esett figuráknál láthatunk mindenkit levesz a lábáról! Pénz szűkében - kényszerűségből - a rendező saját barátait hívta a produkcióba, de jobban járt velük, mintha profikkal dolgozott volna: nem játsszák szerepeiket, hanem élik azokat, lubickolnak bennük - és ez csak az igazán kevesek kiváltsága.

Új filmes generáció?
A filmszemlés szakmai - és közönségsiker után filmes nemzedékváltást emlegetett mindenki (persze akkor még nem lehetett tudni, hogy a filmesek szinte egész évi költségvetését két kiemelten támogatott "kampányfilmnek" - Hídember, Bánk bán - adják oda. Happy end?), és végre a nézők is örülhetnek, hogy a Moszkva térrel megérkeztek a mozikba az új, ötletes, szerethető magyar közönségfilmek. Nagyon vártuk már őket!

Díjak, érdekességek a forgatásról:
-
A film a 32. Magyar Filmszemlén az Internetes közönségszavazatok díja mellett a Legjobb első film díját kapta (megosztva Hajdu Szabolcs: Macerás ügyek c. filmjével), Pápai Erzsi pedig a Legjobb női epizód-alakítás díját nyerte el.

- A külföldi forgatásokon a stáb elkeserítő körülmények között, csak a legminimálisabb technikai eszközöket használva tudott dolgozni. Ebből a szükségből kovácsolt erényt az operatőr, Garas Dániel is, aki nem az unalomig ismert, bécsi, párizsi helyszíneket mutatja kamerájával, hanem sokkal inkább a járókelőkre, arcokra összpontosított. Egy interjúban maga a rendező nyilatkozott arról, hogy amikor ő kijutott Párizsba, nem az épületekre, és a legismertebb látnivalókra csodálkozott rá leginkább, hanem az emberekre: rossz kedvű, gondterhelt arcok helyett, életvidám, barátságos arcokat látott mindenütt.

- A budapesti mozik toplistáját vizsgálva megállapíthatjuk: több mint egy hónappal a bemutató után a Moszkva tér még mindig előkelő helyen szerepel, és ez azért is örvendetes, mert a filmet a művész mozik mellett csak elvétve vetíti néhány mulitplex.

- A filmet Los Angelesben is bemutatták, a negyedik Magyar Filmfesztiválon október 12. és 18-a között.

- Rengeteg címverzió merült fel a forgatás alatt, és a stáb még most sem tudott igazán megbékülni a "Moszkva tér" verzióval, amely egyszerűen csak ráragadt a filmre, és nem tudtak tőle megszabadulni. Itt olvasható néhány címverzió, amely szóba került a forgatás alatt:

  • Moszkva TRÉ
  • Moszkvás, fél kilenc
  • Kezdés a Moszkván
  • Ezer éve hódít már a jojó
  • Köcsögök
  • Fáj a faszom
  • Magyar burger
  • Csók a Zsiguliban
  • Hamis jegyek
  • Pop 89
  • Pongyolaregény

Jó dumák a filmből:
Kigler faterja: Micsoda? Tudod, mit kaptam én tizennyolc évesen? Biciklit se! Gyalog jártam, mint az állatok, bazd meg... És vizet ittam, mint a palánta...

Csömör: Ha ez összejön, vazeg... leszőnyeg-padlóztatom a Moszkva teret.

Petya: Annyit utazunk, amennyit akarunk, bárhova: London, Párizs, Amszterdam...

Royal: Utazik a faszom! Lemegyünk Balcsira, megvesszük az egész Siótourt!

A filmet november 28-ig láthatjuk a Savaria moziban

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Kultúra