Azt írja a Guardian, hogy Justin Rosenstein, azaz a webfejlesztő, aki kitalálta a felfelé mutató hüvelykujj intézményét 2007-ben, ami azóta a fél világot térdre kényszerítette, mára kifejezetten tart azoktól a pszichológiai hatásoktól, amiket a mobilappok hordoznak magukon.
Annyira eltökélt, hogy védje magát ezektől, hogy a 34 éves programozó a Facebook alkalmazását például már el is tüntette a saját telójáról, és ugyanezt tette a Reddittel és a Snapchattel, vagyis a legnépszerűbb amerikai linkmegosztó közösségi oldallal és a szintén Amerikában legnépszerűbb üzenetküldő appal - amit egyenesen a heroinhoz hasonlít. Amikor pedig a gépén nyitja meg a Facebookot, akkor szigorú időkorlátok közé szorítja magát. Asszisztensét meg arra kérte, ne engedjen neki letölteni semmilyen új appot.
A lájkokat pedig már úgy nevezi, hogy
csilingelő jelzései az ál-örömnek.
Rosenstein nem az egyetlen: a jövőiparban utazó Szilícium-völgyiek táborában rajta kívül is vannak olyanok, akik panaszkodnak a "figyelemipar" kiépülése miatt, és többen közülük korábban épphogy hozzájárultak ehhez egy-egy téglával. De most már lebontanák, amit építettek.
Rosenstein szerint teljesen normális dolog, hogy az emberek kidolgoznak valami érdekességet, legjobb szándékaik szerint, aminek csak a későbbi elterjedésével veszik észre a negatív hatásait.
Tompuló agyak
Aggodalma amúgy nem megalapozatlan: egy amerikai kutatás szerint a normál okostelefonos naponta átlagosan 2600-szor tapizik rá, simítja végig a telefonjának érintőképernyőjét, a heavy user meg ennek a dupláját is képes produkálni. Joggal aggódnak a szakemberek, hogy a mentálhigiénének sem tesz jót mindez, folyamatos részleges figyelemelvonást eredményez, tompítja a fókuszálási képességünket, és talán még az IQ-t is csökkenti. Egy másik felmérés szerint már a telefon közelben levése is zavaró lehet, még akkor is, ha az ki van kapcsolva.
És ha valaki, akkor a lájk gomb feltalálója biztosan jól érzi ezt. Megpróbálhatunk a nyomában járni, és kicsit visszanyesni a telefontapogatásainkból - a saját jól felfogott érdekünkben.