Szeptember 26-án, csütörtökön reggel kilenckor kezdődik az ötéves választási ciklus utolsó szombathelyi közgyűlése. Azt nem tudjuk, mennyire lesz ünnepi hangulatú az ülés, de az biztos, hogy bőkét héttel később, október 13-án új polgármestert és új képviselőket választunk. (Az önkormányzati választásról szóló rovatunk ide kattintva elérhető .)
Puskás Tivadar polgármester kilenc év után visszavonul
Meglehetősen kevés, összesen 19 megtárgyalandó ügy szerepel a napirenden, ami a nyári szünet után kevésnek tűnik, de ha belegondolunk, így van jól. Hiszen jobb, ha a hosszabb távra szóló döntéseket már az új közgyűlés hozza meg, ráadásul augusztus végén volt egy rendkívüli ülés Puskás: Kreált botrány a karneváli színházügy 2019. August 27. 09:48 , ahol a sürgető ügyeket elrendezték.
A csütörtöki ülés napirendjén van néhány sürgős eldönteni való, ezekkel határidők lejárta miatt nem lehet megvárni a választásokat, vannak az állandó napirendek, mint a két ülés közti eseményekről, aztán a hivatal hatósági munkájáról szül beszámolók.
A csütörtöki ülésnek az is jelentőséget ad, hogy Puskás Tivadar polgármester (Fidesz) utoljára vezet közgyűlést. Puskás kilenc év városvezetés után nyugdíjba vonul, pártja
nem indítja a választásokon
Puskás Tivadar ősszel megy, Balázsy Péter lesz a Fidesz polgármesterjelöltje
2019.
June
21.
05:45
, így október 13. után biztosan új polgármestere lesz Szombathelynek.
A közgyűlés új többsége beállt a helyi népszavazás megkönnyítése mögé
Nem is igazán meglepő, hogy ennek tudatában Puskás az ülés elejére beterjesztett egy napirendi pontot, aminek ez a címe:
Tájékoztató a „Szombathely Szent Márton Városa, a fejlődés útján - Szombathely a III. évezred 2. évtizedében” Szombathely Megyei Jogú Város társadalmi és gazdasági programja című ciklusprogram megvalósulásáról
.Írásos anyag nincs róla, nem tudjuk megnézni,miről is szól ez, Puskás az előterjesztésben azt ígéri, hogy szóban tartja meg a beszámolót. Amúgy minden választási ciklus elején, a megválasztott városvezetés ciklusprogramot hirdet, most ennem a beszámolóját tartja meg a leköszönő polgármester. Kíváncsian várjuk.
De a címben említett szimbolikusnak is mondható döntés nem ez lesz. Balassa Péter képviselő (Jobbik)
augusztus elején jelentette be
Balassa Péter valószínűleg az országos politikában folytatja
2019.
August
12.
14:19
, hogy könnyebbé akarja tenni a helyi népszavazást Szombathelyen. Ehhez támogatókat keresett és talált az Éljen Szombathely-frakció tagjaiban, valamint az időközben a városvezetéssel szembefordult két alpolgármester, Molnár Miklós (Pro Savaria) és Koczka Tibor (ex-Fidesz) is csatlakozott a kezdeményezéshez.
A döntés szembemegy a Fidesz irányvonalával
Az augusztus végi rendkívüli közgyűlésen az új többség szavazataival a testület ki is nyilvánította Könnyebb lesz Szombathelyen népszavazást kezdeményezni 2019. August 27. 12:22 , hogy megkönnyítik a helyi népszavazást. A most csütörtöki közgyűlésen pedig ez erről szóló rendeletet is megalkotják.
A vonatkozó törvény a lakosságszám alapján egy intervallumot határoz meg a helyi népszavazáshoz szükséges kezdeményezés aláírónak számában. A törvény szerint a népszavazás kiírását kérő választópolgárok száma nem lehet kevesebb a választópolgárok 10 százalékánál, és nem lehet több a választópolgárok 25 százalékánál.
Szombathelyen a Fidesz vezette önkormányzat korábban úgy döntött, hogy 10 ezer főben határozza meg a szükséges kezdeményezők számát, ez a választópolgárok mintegy 16 százalékának felel meg. A városban az őszi választásokra 62 888 választópolgárt vettek nyilvántartásba, a 10 ezer ennek 15,90 százaléka.
Balassa javaslata alapján ezt a 10 ezres és 16 százalékos alsó határt a törvényi minimumra, kerekítve 7 ezerre csökkentik. Ami azt jelenti, hogy 7 ezer választópolgár egybehangzó javaslatára az önkormányzat hatáskörébe (a hatósági hatáskörökre természetesen nem) eső ügyekben népszavazást kell kiírni. Ez valószínűleg meghosszabbítja az adott ügyek elintézését, de jobban bevonja a döntésekbe a lakosságot. Aminek amúgy is így kellene működnie.
A döntés azért szimbolikus, mert szembemegy a Fidesz lépéseivel. A Fidesz a kétharmados országgyűlési többségével korábban úgy megszigorította az országos népszavazási kezdeményezések feltételeit, hogy az gyakorlatilag lehetetlenné vált.
Miután Szombathelyen az év eleje óta a Fideszen kívüli képviselők vannak többségben a közgyűlésben, szimbolikus jelentőségű, hogy Puskás Tivadar második ciklusának egyik utolsó döntése éppen a népszavazási kezdeményezést könnyíti meg, szemben a kormánypárt szándékával.
Azt, hogy mi lesz a választások után, majd meglátjuk.