Hozzá kell szoknunk, hogy egyre vegyesebb a kép, ami a házak kinézetét illeti, nemcsak Szombathelyen, máshol is. Előfordul, hogy némelyik utcában mondjuk egy Bauhaus stílusú ház egyik oldalán egy Kádár-kocka, másikon pedig mediterrán stílusú otthon áll. De még a mostani stíluskavalkádban, is akadnak olyan épületek, amelyek meghökkentik olvasóinkat. Leginkább azért, mert úgy gondolják, nem illenek abba a környezetbe ahová tervezték azokat.
Olvasónk szerint egy ilyen építmény jelent meg nemrég a Csónakázótó mellett, a Fitnesz-parktól nem messze. Bár még nem nyerte el végleges formáját, máris elég érdekes képet mutat. Az ingatlan hátsó része néz a tóra. "Lehet ez majd lakótér, műterem, szauna vagy akár egy modern pajta is" - jegyezte meg a levél írója.
Mennyi beleszólása van az önkormányzatnak?
Olvasónk nem érti, miért épülhetnek olyan ingatlanok, amelyek nem illeszkednek az utcaképbe. Lapunk is írt Március 1-től a kormányhivataloknál kell intézni az építési engedélyeket 2020. January 29. 11:31 arról korábban, hogy 2020. március 1-től az önkormányzati jegyzők helyett a kormányhivatal, vagyis az állami szervek intézik az építéshatósági ügyeket, így az építési engedélyeket is. Többször foglalkoztunk azzal, hogy azóta az önkormányzatok csak áttételesen szólhatnak bele, mi és hogyan épül a városban, településen.
Az önkormányzatnak annyi a szerepe, hogy övezetekre osztja a várost, és az adott övezet szabályai határozzák meg az épületek jellegét. A törvény alapján csak a kormányrendeletben meghatározott építésügyi engedélyezési eljárást megelőzően adhat véleményt a kérelemhez.
Milyen szabályok érvényesek a Csótónál?
Hogy a Csónakázótó szomszédságában felhúzott ingatlan építtetőjére milyen szabályok vonatkoznak, arról Sütő Gabriellát, Szombathely főépítészét kérdeztük.
A főépítész válaszából kiderült, az ingatlan a településrendezési terv szerint úgynevezett kertvárosias lakóterületen áll. Az itt lévő telkek területüknek 30 százalékáig építhetők be, legfeljebb 6,5 méter magas épületekkel, melyek elsősorban lakóépületek lehetnek.
Azt is megtudtuk, nem építési engedélyhez, hanem csak egyszerű bejelentéshez kötött, ha valaki itt építkezik, vagy bővíti ingatlanát, már amennyiben a 300 négyzetméternyi hasznos alapterületet nem haladja meg.
A szóban forgó ingatlannal kapcsolatban a Vas Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztálya levélben tájékoztatta Szombathely polgármesterét arról, hogy még 2021-ben hiánytalan bejelentés érkezett „300 négyzetmétert meg nem haladó hasznos alapterületű lakóépület bővítésére”.
Az önkormányzatok az egyszerű bejelentéshez kötött építkezésekhez, (mint pl. családi ház építése, bővítése) véleményt sem fogalmazhatnak meg. Ez tehát azt jelenti, az önkormányzatnak az egyszerű bejelentéshez kötött építkezéseknél nincs joga az épület utcaképbe illeszkedését vizsgálni.
Azért, ha jobban megnézzük, egy kisebb házat bővítenek az Árpád utcában és mivel még messze van a késztől, valószínű később barátságosabban fest majd és jobban belesimul az utcaképbe.