„Szerintem fotókat is készít” – Horvátzsidányban egy kíváncsi drón tartja izgalomban a falut

A polgármester a rendőrséghez fordul.

„Feltehetően nem legális, de további vizsgálatot igényel. Hatáskör hiányában valószínűleg átadjuk az ügyet a rendőrségnek.” Többek között ez volt horvátzsidányi polgármester válasza kérdéseinkre.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Krizmanich Istvánt azért kerestük meg, mert egy horvátzsidányi lakos azzal fordult lapunkhoz, hogy már több mint egy éve ingatlanja felett rendszeresen megjelenik egy drón, hol alacsonyabban, hol magasabban. Azt gyanítja, hogy a szerkezet felvételeket készít a házáról, a kertjéről, és még isten tudja, hogy miről.

Ha nem látnák és nem hallanák a drónt, akkor is tudnák, hogy ott van, mert a kutya valamiért nagyon fél tőle, „remegve és sokkos állapotban” elbújik az épületben.

Horvátzsidány - A drón ennél sokkal alacsonyabban száll, szemtanúk szerint van, hogy csak 10 méter magasan repül
Bing Maps

Gyanítja, hogy mindez illegális, a drón tulajdonosa és működtetője valami rosszban sántikál. Szólt a polgármesteri hivatalban is, de jó lenne, ha valami történne végre, mert nyugtalanító az egész.

„A december 27-i közmeghallgatáson értesültem a drón reptetéséről, akkor ígéretet tettem arra, hogy utánanézek a szabályoknak, és szükség esetén intézkedni fogok” – mondja Krizmanich István, aki arról is tud, hogy olvasónk néhány nappal ezelőtt felkereste a jegyzőt és ott is bejelentette, hogy ingatlanja felett rendszeresen megjelenik egy drón, feltehetően fotókat is készítve.

A polgármester tudomása szerint a drónt mások is látták, sőt ő maga is egy alkalommal, ugyanakkor felvételek készítéséről nincsenek információi.

A faluban viszont pont ez utóbbitól tartanak, és attól, hogy a fotókat vagy videókat tisztességtelen célra használják.

Erre talán választ kapunk majd egy esetleges rendőrségi vizsgálat után.

Olvasónk amúgy gyanítja, ki működteti a szerkezetet, azt mondja, látta is illető kezében a távirányítót, de erre a kérdésre is majd legfeljebb csak a hatóság fog válaszolni.

Normális drónozó ilyet nem tesz

„Gyanítom, hogy illegálisan repteti a drónt az illető” – mondta lapunknak egy gyakorlott, professzionális drónozó, miután elmeséltük neki a horvátzsidányi sztorit. „Ahhoz, hogy valaki lakott terület felett hajtson végre repülést, minimum egy hónappal korábban eseti légtérhasználati engedélyt kell igényelnie. A repülés kezdetekor ezt egy budapesti központban aktiváltatni kell, majd annak végén lemondani. És mindennek nyoma is van” – tette hozzá.

A Mydronespace nevű applikáción bárki ellenőrizheti, hogy feje felett repkedő drón legálisan tartózkodik-e ott – tudtuk meg. Egy-egy engedélyt amúgy néhány tízezer forintért ad ki a hatóság, a helyszíntől is függően.

„De egy normális drónos nem repked be alacsonyan a lakott házak fölé, hogy ott nézelődjön” – foglalta össze véleményét a szakember.

És ez még csak a kezdet

Máig zajlik a vita a drónok használatának szabályozásáról, annak túlbonyolított rendszere miatt, mely leginkább a legális drónozóknak jelent nem kis adminisztrációs munkát, miközben sokan vígan reptetnek illegálisan.

Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy kell a szabályozás, mert a drónok számtalan rossz célra is használhatók, ráadásul viszonylag olcsó, könnyen kezelhető eszközről van szó.

Horvátzsidány csak a kezdet
getimg.ai

Ilyen például a magánszféra megsértése. Drónokkal titokban megfigyelhetők emberek, családok, a kert mellett akár a hálószobaablakon is be lehet kukucskálni. De ugyanígy üzleti információk is begyűjthetők velük.

A csempészek már évek óta használnak drónokat, amelyekkel a börtönökbe szállítanak be mobiltelefonokat, szerszámokat, illegális tárgyakat és kábítószereket .

A drónokat már rég felfedezte a katonaság is, mint tudjuk, a most zajló ukrán-orosz háború java részét is ezekkel a szerkezetekkel vívják.

Minden jel arra mutat, hogy Horvátzsidány csak a kezdet.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Tech