Most, április elején érkezett meg az első munkabérük azoknak az egészségügyi dolgozóknak, akik aláírták az új munkavállalói jogviszonyról szóló szerződést. Mint olvasónk írja, közülük sokan azt tapasztalták, hogy a korábban közalkalmazottként kapott bérük 20-30 ezer forinttal csökkent, de vannak, akiknél a csökkenés még ennél is magasabb.
Elveszítették a közalkalmazotti státuszt
Az akkor még csak tervezett változtatásokról már
tavaly júliusban írtunk.
Valami nagy dologra készül a kormány az egészségügyben
2020.
July
21.
16:15
Az ügyről a figyelmet elvonta
az orvosok béremelése,
Óriási fizetésemelést kaphatnak az orvosok, de bukhatják a hálapénzt
2020.
September
30.
10:54
pedig jelentős módosulásokról van szó: ezek közül a legfontosabb, hogy az egészségügyi szakdolgozók (ápolók, szakápolók, asszisztensek, nővérek, műtősök stb.) elveszítik a közalkalmazotti státuszt, és munkaerőpiaci alapon, alkalmazottként foglalkoztatják őket.
A hosszú vitát és néhány módosítást megélt szerződést március 1-ig kellett aláírni, aki nem írta alá, annak megszűnt a munkaviszonya. Szombathelyen egyébként
minden háziorvos aláírta
Szombathelyen minden háziorvos aláírta a március 1-jétől érvényes új munkaszerződést
2021.
March
02.
07:07
az új szerződést, országos szinten az egészségügyi dolgozók
95 százaléka tett ugyanígy.
Országos kórház-főigazgató: az egészségügyi dolgozók több mint 95 százaléka aláírta az új szerződést
2021.
March
02.
16:31
Akik maradtak az új rendszerben, azok most, ezekben a napokban kapták meg első munkabérüket, és bizony sokan csalódottan látták, hogy a korábbiakhoz képest kevesebb fizetést kaptak. Pont most, a koronavírus-járvány idején, amikor az egészségügyiek áldozatos és veszélyes munkát végeznek.
A szakszervezet megerősítette a bércsökkenésekről szóló híreket
A bércsökkenésekről szóló híreket kérdésünkre a Független Egészségügyi Szakszervezet is megerősítette. Mint válaszukban írják, egy korábbi felmérésük is azt mutatja, hogy vannak, akiknek a jogviszonyváltás során csökkent a munkaszerződés szerinti keresete. A szakszervezet ezt viszont jogellenesnek tartja.
Mint írják, a keresetben több tényező hat egyszerre, minden konkrét esetnél meg kell nézni mi okozza a változást. Hozzáteszik:
A szakszervezet leszögezi, hogy függetlenül attól, hogy mik a konkrét okok, sajnos,
az óriási terhelés ellenére elmondható, hogy jövedelemnövekedés csak orvosokat, gyógyszerészeket és néhány más kis létszámú munkavállalót érintett, míg a többieknek csak az igen sok munka jut.
A szakszervezet szerint elengedhetetlen a béremeléssel nem érintett kör bérének az emelése, és minden egészségügyi diplomás azonos arányú javadalmazása is.
Azt is írják, hogy nem magyarázható meg, miért nem kap megfelelő pótlékot az az adminisztrátor, akit kirendelnek a szabadnapján az oltópontokra, hiszen a pihenőnapon végzett munkáért mindenkinek jár az alapbér + 100 százalék pótlék, vagy az alapbér + 50 százalék pótlék + ugyanannyi szabadidő, megállapodás szerint.
Mi pedig várjuk olvasóink véleményét kommentben, és azon egészségügyisekét is, akiknek szintén kevesebb – vagy esetleg több – lett a bére az új jogviszonyban.