Már január elsején érvénybe lépne az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának kedd délelőtti ülésére benyújtott kormánypárti javaslatok közül az, amely kemény fellépést javasol az „internetes agresszió” ellen - írja a hvg.hu.
A törvényjavaslat büntethetővé tenné a jogellenes vagy káros (pl. gyűlöletkeltő, életellenes, emberi méltóságot sértő stb.) hozzászólások megfogalmazóit, és ez azt is jelenti, hogy az „internetes agresszió” külön Btk-s tényállássá válna.
A javaslat úgy fogalmaz, hogy
aki nagy nyilvánosság előtt elektronikus hírközlő hálózat útján olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, amely beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos halált okozó, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Azt is hozzáteszi ugyanakkor, hogy nem büntethető a fenti bűncselekmény miatt, „aki azt ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, művészeti célból vagy a történelem, illetve a jelenkor eseményeiről szóló tájékoztatás céljából követi el, feltéve, hogy a cselekmény félelemkeltésre nem alkalmas.”
A másik oldalnak is lenne azonban dolga, mivel a javaslat a hozzászólási lehetőséget biztosító sajtótermékek számára nemcsak moderálási szabályzat alkotását írja elő, hanem egy „hatékony eljárásrend kidolgozását a jogellenes vagy káros (pl. gyűlöletkeltő, életellenes, emberi méltóságot sértő stb.) hozzászólások” elleni fellépés érdekében.